Uvod
U prošlom postu sam započeo s obradom teme optimiziranja vašeg dragocjenog vremena za vježbu. Želio bih napomenuti da se ovdje obrađena metodologija ne odnosi samo na sviranje bubnjeva, već može biti primijenjena na bilo koji instrument.
Vježbanje različitih stilova i ritmičkih mjera
Da bi vas ostali muzičari smatrali svestranim bubnjarem, morali biste znati tečno svirati različite glazbene stilove i snalaziti se bez problema u raznolikim mjerama.
Sastavio sam listu stilova i mjera koje smatram da bi svaki bubnjar morao znati, ukoliko želi moći raditi sa svestranim glazbenicima. Ovo ni u kom slučaju nije kompletna/završena lista, ona je ovdje samo kako bih vam dao neke ideje.
SVIRANJE PJESAMA različitih glazbenih stilova i u različitim mjerama je JEDINI način na koji ćete moći zaista usvojiti “feel” te glazbe.
Vježbanje različitih ritmičkih vježbi (više ili manje kompliciranih zasebnih ili kombiniranih rudimenata) vam može pomoći u razvoju tehnike i koordinacije, ali ne i osjećaja/feel-a za određenu vrstu glazbe.
GLAZBENI STIL: Rock, Pop, Funk, Blues, Country
- ritmovi bazirani na četvrtinkama;
- ritmovi bazirani na osminkama;
- ritmovi bazirani na “razbijenim” četvrtinkama i osminkama (“vođenje” s jednom i dvije ruke);
- spori šesnaestinski ritmovi (vođenje jednom rukom);
- brži i funky šesnaestinski ritmovi (vođenje s dvije ruke: Lijeva-Desna-Lijeva-Desna);
- 12/8-inski ritmovi (vođenje s jednom rukom, triolski feel);
- 12/8-inski ritmovi (vođenje s dvije ruke, triolski feel);
- shuffle ritmovi (sve vrste);
- dvotaktni ritmovi (gospel, polka, country glazba);
- hip-hop ritmovi;
- New Orleans ritmovi (tzv. second-line feel).
GLAZBENI STIL: Jazz
- 4/4 swing (spori, srednjeg tempa, brzi);
- 3/4 swing;
- 5/4 swing;
- sviranje metlicama (sporo, srednji tempo, brzo).
GLAZBENI STIL: Fusion
- ritmovi u “nepravilnim” mjerama: 5/4, 5/8, 7/4, 7/8, 9/8, 11/8, 13/8, 15/16 itd.
GLAZBENI STIL: Latin/Etno
- samba
- bossa nova
- songo
- calypso
- 6/8 Afro-kubanska glazba
- bolero
- salsa
- reggae
Napomena: sve ove ritmove treba vježbati u različitim brzinama u cilju postizanja što veće fleksibilnosti i kontrole. Većina vremena za vašu vježbu sviranja bubnjeva bi se trebala sastojati od usvajanja različitih stilova u različitim brzinama, u kontekstu pjesme.
Bubnjar Gavin Harrison je pravi stručnjak u tečnom sviranju različitih stilova glazbe:
Evo metode koju sam usvojio u cilju uvrštavanja različitih stilova i mjera u moj raspored vježbe.
Kompilacije
Uzmite nekoliko praznih CD-a (ili memory stick) i označite svaki CD/folder drugačijim nazivom: “shuffle”, “5/4”, “funk” itd. Na svaki od tih medija snimite samo pripadajući stil glazbe. Naravno, ovo isto možete napraviti i sa pravljenjem, i adekvatnim označavanjem, različitih kompilacija na svojem smartphoneu ili tabletu.
Ovako ćete dobiti desetak kompilacija s različitim stilovima glazbe. Sad ste spremni za vježbanje različitih stilova i ritmičkih mjera onako kako se oni autentično izvode na originalnim pjesmama, sa svim “break-ovima”, naglascima i ritmovima koji pripadaju konkretno određenom muzičkom stilu. Na ovaj način štedite vlastito vrijeme, obzirom da nećete trebati preskakati pjesme i tražiti onu uz koju želite vježbati => trebate uvježbati SVE.
Shuffle
Uzmimo za primjer shuffle ritam. Napravite si kompilaciju pjesama sa shuffle ritmom tako da kompilacija počinje sa pjesmama u najsporijem tempu koje možete naći, pa potom ubacujte sve brže i brže pjesme. Ova metoda će vam omogućiti da vježbate samo shuffle npr. 90 minuta (ili koliko već vaša kompilacija bude trajala) u različitim brzinama, počevši od sporog shuffle-a, pa preko zagrijavanja u srednjem tempu.
Dok dođete do najbržih pjesama pri kraju kompilacije, na ovaj način ćete zagrijani moći puno lakše izvesti brze pjesme, bez da razvijete upalu zglobova i/ili tetiva.
Vježbajte sviranje bubnjeva na način da krenete sa sporijim tempom, pa polako prema bržem, kako ne biste razvili upalu zgloba ili tetiva
Potraga za glazbom za inspiraciju i vježbanje
Osobno koristim metodološki pristup izradi kompilacija o kojima sam pisao iznad. Kroz godine, mediji na koje spremam glazbu su se mijenjali (počeo sam s trakama/kazetama, pa preko CD-a, pa u smartphone/laptop).
Mediji
Neovisno o mediju na kojega pohranjujete glazbu (ako je uopće odlučite pohraniti na medij, obzirom da možete odlučiti i pripremiti playliste na YouTube-u), princip koji preporučujem je isti => odaberite prvo one pjesme koje već imate u svojoj glazbenoj arhivi (CD-i, mp3 itd).
Sviranje bubnjeva uz metronom
Dok birate pjesme, svakako koristite i metronom => preporučam model kojeg ja koristim, Roland Dr. Beat DB-90, VRHUNSKI metronom (ali i puno više od metronoma).
Metronom će vam pomoći odrediti tempo svake pjesme koju želite koristiti za play-along vježbanje. Bilo bi poželjno da pripremite i evidencijsku “papirologiju” (radi kasnijeg lakšeg snalaženja) s bilješkama o tempu, glazbenom stilu, ritmičkom stilu, mjeri i drugim detaljima koje želite zabilježiti pored svake od pjesama uz koju ćete raditi.
Tekstovi
Ne bi bilo zgorega ni da isprintate tekstove tih pjesama, kako biste, za vrijeme vježbanja, mogli čitati o čemu se radi u pojedinoj pjesmi. Osobno vrlo često koristim tekstove za emotivnu interpretaciju u sviranju bubnja. Ukoliko je tekst izrazito vesele prirode, pokušavam smisliti i adekvatnu bubnjarsku dionicu. Ako je, pak neki opskuran tekst u pitanju, prilagođavam se tome.
Završne napomene
Ovo sve skupa ima za svrhu optimizaciju vašeg vremena za vježbu. U početku ćete trebati investirati vrijeme kako biste pripremili sve ovo što sugeriram. Kasnije ćete, ako budete dosljedni ovakvoj metodologiji vježbanja, biti iznenađeni kakve rezultate možete postići sa kratkim uloženim vremenom u KONSTRUKTIVNU vježbu.
A/B opcija
Što se tiče tehničkih opaski, bilo bi odlično da, ukoliko koristite CD player za puštanje pjesama uz koje vježbate sviranje bubnjeva, taj player ima tzv. A/B opciju. To je mogućnost repetitivnog ponavljanja samo određenog dijela pjesme, bez da morate, kako biste npr. uvježbavali samo refren pjesme, vraćati pjesmu na početak i onda tražiti dio koji vas interesira. Ovo je opcija koju možete na vašem računalu postići s bilo kojim naprednijim glazbenim softwareom, pa čak i music playerom.
Pitch control
Dodatna korisna opcija, dostupna putem softwarea, je i pitch control, odnosno, mogućnost da usporavate pjesmu, kako biste u sporijem tempu izvedbe, mogli lakše dokučiti što bubnjar svira u tom dijelu izvedbe. Potom, nakon što savladate taj ritam u sporom tempu, moći ćete vratiti playback brzinu na normalnu.
YouTube rocks
Vezano uz brzinu izvedbe pjesama, preporučam i da čekirate YouTube za izvedbe pjesama koje ste odabrali, ali u izvedbama uživo. One su vrlo često osjetno brže nego na albumu, te također predstavljaju kvalitetni materijal za vježbanje uz njih.
Metode koje sam iznio u ova dva posta su mi pomogle prepoznati i identificirati MOJE slabe točke u sviranju. U situacijama gdje se od mene tražilo da na probi sviram određeni time-feel (npr. New Orleans second line groove), ovom metodom bih u rekordnom vremenu bio spreman za takav zadatak.
Vježbanje uz “arhivu” pjesama složenih u stilske kompilacije, koje daju naglasak na različiti feel i mjere, je jedan od načina koji vam mogu pomoći da postanete sjajan bubnjar/bubnjarka.
Sretno s vježbanjem! Sviranje bubnjeva se neće naučiti samo od sebe. Sjedaj za instrument. 😜
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂