Mikrofoni za bubnjeve – što trebate znati
Uvod
Ovaj članak je preuzet iz globalno najpopularnijeg bubnjarskog magazina Modern Drummer. Preveo sam ga na hrvatski, znajući da postoji veliki broj bubnjara koji ne barataju engleskim dovoljno dobro. A primorani su (možda i protiv svoje volje 🙂 ) naučiti nešto (ili što više) o mikrofonima za bubnjeve, obzirom da počinju sve više svirati uživo. Istovremeno, na nekim od mjesta gdje će svirati organizator neće pripremiti mikrofone za bubnjeve, odnosno, bend/bubnjar ih mora ponijeti sa sobom.
Imajući u vidu da nemaju svi budžete od tisuću € naviše za kupnju profi mikrofona, u ovom članku ćete naći informacije i o cjenovno povoljnijim, a učinkovitim rješenjima ove problematike.
Sukladno svojoj prirodi, bubnjevi su vjerojatno jedan od najkompliciranijih instrumenata za ozvučavanje. Gitaristi, primjerice, imaju puno zahvalniju situaciju. Oni trebaju misliti samo na sebe, svoju “tamburu” i pojačalo.
Istovremeno, bubnjari skrbe o širokom spektru međusobno različitih instrumenata, gdje ono što funkcionira za bas bubanj neće istovremeno biti optimalno rješenje za doboš (snare) ili činele. Uračunajte i jačinu udaraca po instrumentu i potencijal za glasnoću bubnja – ovisno o vrsti glazbe i muzičaru. Lako možeš zaključiti da ti je bolje da nađeš pravi mikrofon za tu namjenu. 🎙️
U ovom članku ćemo saznati nešto o vrstama mikrofona prije nego pređemo na specifičnosti mikrofona namijenjenih za ozvučavanje bubnjeva. Pokrit ćemo i posebne modele i raspoložive “pakete” mikrofona za bubnjeve.
Vrste mikrofona
Najčešće vrste mikrofona na koje ćete naći su dinamički, kondenzatorski i tzv. ribbon mikrofoni.
Dinamički mikrofoni
Dinamički mikrofoni rade na principu elektromagnetske indukcije = proizvodnje električne struje preko vodiča u magnetskom polju. Obično se sastoje od krute plastične membrane sa fino namotanom zavojnicom, koja visi u magnetskom polju.
Velika membrana zahtijeva jači nivo zvučnog tlaka (SPL) kako bi se pomaknula i primala signal. Srećom, bubnjevi bez problema ispunjavaju taj uvjet. 🙂
U kombinaciji s jednostavnim dizajnom i čvrstim kućištem, dinamički mikrofoni su poznati po izdržljivosti pri padovima, gaženju i neizbježnim slučajnim udaranjima palicom. Lako je zaključiti zašto su dinamički mikrofoni dominantni kod ozvučavanja bubnjeva.
Kondenzatorski mikrofoni postepeno sustižu dinamičke u učestalosti upotrebe ozvučavanja bubnjeva. Danas većina kompleta mikrofona za ozvučavanje bubnjeva sadrže i jedne (dinamičke) i druge (kondenzatorske).
Cliff Castle, direktor prodaje i marketinga tvrtke Audix (među najpoznatijim proizvođačima mikrofona) kaže:
Jedno od općeprihvaćenih nepisanih pravila struke je rašireno korištenje dinamičkih mikrofona za ozvučavanje elemenata bubnjeva izbliza. S druge strane, kondenzatorski mikrofoni su češće korišteni za overheade. Oni se pozicioniraju iznad kompleta bubnjeva i činela, kako bi “pokupili” cijelu zvučnu sliku kompleta, kao i za ozvučavanje hi-hat činela i donje/rezo kože doboša (za ozvučenje mrežice). Također vidimo trend sve većeg korištenja mini-kondenzatorskih mikrofona za blisko ozvučavanje tomova, kao i ozvučavanje činela montiranjem ispod njih. Ne samo da ti mikrofoni posjeduju dobre performanse, već su i estetski neupadljivi.
Kondenzatorski mikrofoni
Kondenzatorski mikrofoni funkcioniraju po elektrostatičkom principu (stacionarni električni naboj) i sadrže dvije pločice pod naponom, od kojih je jedna učvršćena, a druga pomična.
U ovoj vrsti mikrofona nema zavojnice, što čini kondenzatorske mikrofone lakšim od ostalih tipova mikrofona. Međutim, treba imati na umu da kondenzatorski mikrofoni obično zahtijevaju zaseban izvor električne energije (na engleskom: phantom power). Ova puni pločice i pojačava izlazni signal.
Po pitanju preuzimanja signala, kondenzatorski mikrofoni su obično puno osjetljiviji od dinamičkih mikrofona.
Ribbon mikrofoni
Kao i dinamički mikrofoni, ribbon mikrofoni funkcioniraju po principu elektromagnetske indukcije. Međutim, umjesto membrane, oni koriste tanku aluminijsku traku (eng: ribbon = traka) koja je pozicionirana između magnetskih polova.
Ribbon mikrofoni imaju krasan odaziv, međutim obično su vrlo osjetljivi. Iz tog razloga se rijetko koriste za ozvučenje bubnjeva. Na starijim modelima, jači zvučni tlak kojeg generira udarac po dobošu ili bas bubnju mogao je oštetiti traku u mikrofonu.
Naravno, noviji modeli su značajno ojačani i mogu se koristiti i u takvim uvjetima, ali uvijek s pojačanim oprezom u odnosu na druge vrste mikrofona.
Ryan Smith iz odjela odnosa s umjetnicima tvrtke Shure (još jedan mega-poznati proizvođač mikrofona) kaže:
Ribbon mikrofon se može fantastično koristiti unutar bas bubnja. Ukoliko je izrađen da izdrži jak zvučni tlak, ovakav mikrofon proizvodi krasni, topli zvuk. Shureov ribbon model KSM 313 je, primjerice, vrlo izdržljiv. Može se bez problema koristiti unutar bas bubnja, ili ispred gitarskog pojačala.
Standardni modeli i namjene
Ozvučavanje bubnjeva, bilo za svirku uživo ili studijsko snimanje, je vrlo subjektivan proces.
“Prednost korištenja različitih vrsta mikrofona“, tvrdi Smith, “je slična paleti boja koju slikar ima na raspolaganju. Kako biste vjerno prenijeli zvučnu sliku bubnjeva, trebate eksperimentirati s mikrofonima koji najbolje prezentiraju kako vaš instrument zvuči. Kao i spomenuti slikar, i vi možete “miješati” mikrofone kako biste dobili bolju – i katkad zanimljiviju – prezentaciju tog instrumenta.“
Ali, gdje uopće započeti?
Kroz vrijeme, producenti, tonci i muzičari gravitiraju određenim modelima mikrofona, koji su se pretvorili u standard.
Za doboš
Prije svega treba spomenuti Shure SM57 koji se već dugo koristi za ozvučavanje bilo kojeg instrumenta u bilo kojoj situaciji. Neki tonci tvrde da mogu ozvučiti cijelu binu koristeći samo taj model. Također, SM57 je svojevrsni standard za mikrofon za ozvučavanje doboša.
Za tomove
Što se ozvučavanja tomova tiče, često se koristi dinamički mikrofon Sennheiser 421.
Za bas bubanj
Za ozvučavanje bas bubnja, koriste se podjednako često dinamički mikrofoni Electro-Voice RE20, AKG D12 i D112 (koji se više ne proizvodi), te Shure Beta 52A.
Proizvođači mikrofona su razvili linije mikrofona namijenjene upravo ozvučavanju bubnjeva i ostalih perkusionističkih instrumenata.
“Sredinom 90-tih godina prošlog stoljeća“, kaže Castle, “tvrtka Audix je dizajnirala poprilično jedinstvene mikrofone za bubnjeve i perkusije, koje je nazvala D-serijom. To su bili najmanji i najlakši dinamički mikrofoni koje je itko proizveo do tada. Zaplijenili su pažnju tržišta profesionalnog ozvučavanja svih vrsta instrumenata – no, njihova je popularnost rasla najviše u perkusionističkoj industriji. Ta se serija vremenom razvila u aktualne modele i5, D2, D4 i D6, koji su redom prihvaćeni od strane zajednice koja se bavi ozvučenjem, kao vrijedni alati za bubnjeve i perkusije – za upotrebu uživo i u studiju.”
I tvrtka Shure je nastavila s razvojem novih proizvoda, te su neki od Shureovih kondenzatorskih modela postali “novi standardi”. Neki od modela koje vrijedi izdvojiti su Beta 98AMP/C, Beta 27 i SM27 za tomove, KSM32 za overheade, te KSM137 i SM81 za hi-hat činele.
Za razmatranje
Puno je čimbenika koji mogu utjecati na odabir mikrofona za bubnjeve.
Castle i Smith se slažu da je prioritet proizvođača mikrofona za bubnjeve izdržljivost – posebice kod ozvučavanja na živim svirkama – na kojima prevladava ozvučavanje elemenata izbliza. “Mikrofoni ne samo da trebaju izdržati povremeni udarac palicom“, tvrdi Smith, “već i opće uvjete turneje. Izvlačenje iz zaštitne kutije, te rukovanje od strane velikog broja ljudi. Nekima mikrofon ispadne iz ruku, a neki ga povremeno čak i nagaze. Tu su i atmosferski utjecaji – putovanja na temperaturama od više od 30C pa sve do onih debelo ispod ništice, i to sve u roku od nekoliko dana. Međutim, zadnja stvar o kojoj želimo da umjetnici brinu su njihovi mikrofoni.”
O temi kako stil glazbe može utjecati na odabir mikrofona, Castle kaže: “U jazz glazbi, primjerice, naglasak se stavlja ponajviše na kompletni zvuk kompleta bubnjeva, stoga treba uzeti u razmatranje nabavku nekoliko dobrih overheada i individualni mikrofon za doboš i bas bubanj. Istovremeno, “rokerski” set mikrofona će obično uključivati po jedan mikrofon za svaki element kompleta bubnjeva. Nerijetko i dodatni mikrofon koji se pozicionira ispod doboša, plus par kondenzatorskih mikrofona za overheade i kondenzatorski mikrofon za hihat činelu. Valja napomenuti i da na živoj rock svirci overheadi mogu pokupiti dosta zvuka od ostalih instrumenata s bine. Stoga ih nije preporučljivo postavljati visoko kao na jazz koncertu.”
Znači – sada znate o vrstama, modelima i broju mikrofona koje želite koristiti i – to je to, je li tako? Nije. 🙂
Pozicija mikrofona može biti jednako važna kao i modeli koje odaberete. “Par centimetara desno/lijevo ili gore/dolje može rezultirati velikom razlikom zvuka kojeg mikrofon zabilježi. Prije nego odlučite prodati neki mikrofon i nabaviti neki drugi model, pobrinite se najprije dovoljno eksperimentirati s pozicioniranjem mikrofona“, upozorava Smith.
Ne zaboravite na držače
Dok neki unaprijed pripremljeni paketi mikrofona za bubnjeve već sadrže opremu za montiranje mikrofona na bubnjeve, mikrofoni koji se prodaju zasebno najčešće je ne sadrže. Za držače mikrofona za doboš i tomove, razmotrite različite držače i opremu za montažu mikrofona koje proizvode tvrtke poput Big Bang Distribution, Gibraltar ili Shure.
Za bas bubanj, možete se odlučiti za kratke On-Stage boom stalke ili pak za one nešto “egzotičnije” kao što je Kelly SHU shock-mounting sistem (prikazan na slici iznad). On postiže da mikrofon “visi” rastegnut unutar bas bubnja ili ispred vanjske (rezo) kože bas bubnja. Tu je i May Internal Miking System, koji sadrži opremu za montiranje mikrofona. Ona se pak zašrafljuje na postojeće vijke s unutrašnje strane bas bubnja.
Fleksibilnost i zabava
Premda ovaj spektar opcija i savjeta može izgledati zbunjujuće i prodavateljima bubnjarske opreme i konzumentima, možete odahnuti. 🙂
U svijetu snimanja bubnjeva, ne postoji točan i krivi odgovor. Naposlijetku, radi se više o umjetnosti nego o znanosti.
Ovdje iznesene informacije služe kako bi vas usmjerile ka nekim isprobanim, te vrlo poznatim i priznatim vrstama i modelima mikrofona, kao i osnovama tehnika korištenih kako bi se zvuk bubnjeva vjerno zabilježio. Međutim, kako Smith kaže:
Čisto eksperimenta radi, možda nećete željeti da se vaši bubnjevi čuju onako kako se zaista čuju. Ukoliko želite dobiti onaj trashy zvuk bubnjeva, postavite Shure 520DX (obično korišten za ozvučavanje usne harmonike) na pod, pored stalka za doboš. Dobit ćete onaj “spaljeni” zvuk izvrstan za bubnjarske loopove. Zabavite se eksperimentirajući!
Nadalje, tvrtke kao što su Audix i Shure posvećene su izradi proizvoda koji su jednostavni za korištenje i dostupni širokom spektru bubnjara.
Proteklih godina, kompleti mikrofona izrađeni baš za ozvučavanje bubnjeva sve češće su prisutni na tržištu.
Shure nudi četiri kompleta: dva u svojoj jeftinoj PG seriji (baš tu seriju ja koristim – vidi info) => PGDMK4-XLR i PGDMK6-XLR, zatim DMK57-52 koji sadrži tri mikrofona SM57 i Betu 52A, te komplet Beta 98AMP/C-3PK koji sadrži tri mikrofona Beta 98AMP/C (priznati model za ozvučavanje tomova) zajedno s držačima/nosačima.
Audix nudi osam kompleta: pet setova iz linije DP – počevši sa minimalističkim setom DP-QUAD koji sadrži četiri mikrofona, pa sve do STE-8 Studio Elite kompleta 8 mikrofona. Zadnja tri kompleta (FP4, FP5 i FP7) čine Fusion seriju, koju Castle opisuje ovako: “koštaju oko 60% cijene DP serije, a imaju 85%-90% performansi mikrofona iz DP serije.“
Zaključak
Bez obzira na to tražite li unaprijed pakirani komplet mikrofona za ozvučavanje vašeg cijelog kompleta bubnjeva, ili možda neki pojedinačni model, postoji veliki izbor na tržištu, ovisno o vašem budžetu i željenim namjenama. Ukoliko napravite analizu, postavite prava pitanja i primijenite informacije iz ovog članka, ne biste trebali imati problema oko nalaženja pravog odabira za vas.
Saletova napomena: evidentno je da je autor ovog članka revidirao gotovo isključivo samo dva proizvođača (Audix i Shure). Međutim, postoji još veliki broj kvalitetnih i priznatih proizvođača mikrofona (npr. beyerdynamic, AKG, RØDE itd. itd.) pa svakako pročekirajte i njih. Sretno!
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂