Bubnjar Rick Marotta je staro i poznato ime u svijetu bubnjeva i bubnjanja.
Marotta je postao poznat ’70-tih godina prošlog stoljeća, kada je snimao bubnjeve (i nastupao na koncertima) velikog broja poznatih umjetnika i muzičkih grupa.
(Samo) neki od njih su:
Aretha Franklin
Steely Dan
John Lennon
The Jacksons
i mnogi, mnogi drugi.
Rick Marotta: Manje je više
Marottin “manje je više” stav u svirci je brzo postao tražen i poznat kod velikog broja muzičara. Kako sam Rick kaže o vlastitom pristupu sviranju bubnjeva:
Na taj sam način razvio svoj stil sviranja => dok sam bio stasao kao glazbenik, na sceni su već postojali brojni fantastični bubnjari poput Neala Pearta i Terryja Bozzia, ljudi koji su svirali veliki broj nota i to sjajno. Međutim, što sam više nota čuo u svirci drugih bubnjara (posebice u prelazima), to sam ih manje ja svirao. 🙂 U prvo vrijeme, to je bila samo stvar mog ukusa, ali onda sam počeo primati veliki broj poziva na snimanja, upravo zbog tog mog stava.
Kao što je jednostavnost glavna vodilja u njegovoj svirci, takav mu je pristup i samom instrumentu: Rick Marotta je, naime, bio ključna osoba u dizajniranju popularnog “mini” kompleta bubnjeva Yamaha HipGig.
Yamaha HipGig je kompaktni komplet bubnjeva sa četiri elementa (bas bubanj, doboš, dva tom-toma) gdje se svi elementi za potrebu transporta spremaju jedan u drugoga i završavaju u bas bubnju, dok se stalci sklapaju i spremaju u stolicu koja dolazi sa setom.
Rick Marotta je i traženi kompozitor: jedna od (svima) poznatih serija za koju komponira glazbu je i “Svi vole Raymonda”. Njegov pristup komponiranju je isti kao i pristup sviranju: “Jednostavno je obično bolje.”
Za kraj, evo jednog videa u kojemu Marotta svira bubanj u bendu saksofonista Toma Scotta:
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂