Uvod
Moj frend Tonči Pavlinović, odlični pulski bubnjar (svira u grupi Dogma) mi je ljubazno nakratko ustupio na isprobavanje svoj prekrasni Crush akrilni doboš dimenzija 7″ x 14″. Thx, Tonči. Već sam ga (doboš, ne Tončija 🙂 ) usnimio u svojem kućnom studiju i pri dnu ovog članka možete čuti rezultat testiranja. No, najprije nekoliko riječi o samom instrumentu kojeg sam dobio na testiranje.
Koža na dobošu
Koža koju je Tonči montirao na svoj Crush akrilni doboš je Evans Genera Dry Level 360.
Kao što joj i samo ime kaže, glavna karakteristika ove kože je “suhi” zvuk, odnosno, kontrolirani sustain koji se postiže pomoću ugrađenog control ring-a (tanki, uski komad kože za bubanj koji se nalazi s donje strane kože), kao i pomoću i rupica (dry vents) koje se nalaze s vanjske strane kože. Dobar izbor kože, uslijed kojeg nisam ni morao, ni želio dodatno “demfati” doboš pri testiranju zvuka.
Crush akrilni doboš
Akrilni bubnjevi se već dugo izrađuju od sintetičnog materijala (vrsta plastike) koji je karakteristično proziran, no obično su prilikom izrade školjke za bubanj sadržavali vidljivi spoj koji je bio slaba točka tih bubnjeva, a koja je redovno utjecala i na ton samog akrilnog bubnja.
Tvrtka Crush je razvila jedinstveni proces rada s akrilom, čega je rezultat školjka bez vidljivog spoja. To istovremeno znači snažniju školjku i veću rezonanciju samog bubnja.
Doboš ima lijevane obruče i rubove (bearing edges) pod 45 stupnjeva koji po definiciji dodaju element attack-a (izraženog udarca u bubanj, naspram “tijela” bubnja) i projekcije. Lug-ovi su (barem mom oku) dimenzijom i izgledom poprilično slični onima na Tama Starclassic seriji bubnjeva. Throw-off je funkcionalan, tih i doima se vrlo dobre konstrukcije.
Recenzija zvuka
Proizvođač navodi da je ovaj doboš rezonantan, s brzim decay-em. Također, kažu da je kratki opis ovog bubnja “fat & punchy“. Slažem se u potpunosti s oba navoda. Doduše, na Tončijevom dobošu, sustain je bio poprilično kratak, ali to pripisujem Genera Dry koži.
Ton je mom uhu zvučao kao pola puta između metalnog i drvenog bubnja. Dovoljno je topao (karakteristika drveta), ali sadrži i onu snagu, glasnoću i crack koji su karakteristični metalnim dobošima.
Doboš se iznimno lako štima, te je vrlo osjetljiv i na najmanji zaokret vijka ključem za bubnjeve.
Bubanj sam ozvučio s 3 mikrofona: Shure PG na dobošu, Shure PG overhead, te Røde NT1-a kao room mic – vidi sliku ispod.
Evo snimke doboša, bez previše petljanja sa zvukom. Snimio sam tri različita štima: niski, srednji i visoki, a na kraju je i rimclick (udarac položenom palicom, samo po obruču) snimljen na visokom štimu doboša.
Pokušao sam u svakom štimu demonstrirati i udarce po koži (bez zahvaćanja obruča), ali i rimshot-ove. Na svakom od predstavljenih štimova, trudio sam se udarati po različitim područjima kože, da se dobije što objektivnija paleta zvukova iz ovog instrumenta.
Bubanj ovako zvuči i uživo (za playback na mobilnim uređajima morate imati instaliranu besplatnu soundcloud aplikaciju):
[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/184708077″ params=”color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]
Cijena
Nisam se konzultirao s vlasnikom da li smijem napisati koliko ovaj doboš košta, ali hoću, jer mislim da je to posebno važna stavka. Tonči mi je prenio da je ovaj doboš platio samo 1.100 kuna, što je faking poklon za ovakav instrument. Ja bih očekivao da ovakav doboš košta barem 300 €. Da je Tonči dao točnu informaciju, govore i navodi cijene ovog doboša u online dućanima, npr. u Drummer Superstore-u.
Crush akrilni doboš – Zaključak
Danas ću ponijeti ovaj sjajni doboš na probu s grupom Messerschmitt, jedva čekam. 🙂 Vjerujem da će se pokazati izvrsnim i u tom muzičkom kontekstu.
A potom ću ga morati vratiti vlasniku… A tko je uopće vlasnik? Tonči? Koji Tonči? 🙂
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂
Cool review