Prije cca. mjesec dana sam se, nakon duljeg vremena, susreo sa Predragom Nedeljkovićem – Pepijem. Radi se o bubnjaru koji je – među ostalim bendovima – prije više od 25 godina svirao u grupi Condition Critical, koja je 1990. godine održala koncert – prvi koncert na kojem sam ikad bio. Pepi je super lik koji proizvodi sjajne doboše, koje je brendirao Kora custom drums. Nakon što smo popili pivu-dvije (tenks!) dogovorili smo se da mi narednih dana posudi jedan od svojih Kora snare drums, kako bih ga imao priliku isprobati na probi i uživo. I eto, baš prošlog tjedna se potrefila prilika za to. Konkretno, radi se o prvom dobošu kojeg je Pepi izradio.
Kora snare – Materijal i dimenzije
Doboš kojeg mi je Pepi posudio je napravljen korištenjem vrste drveta iroko – koje potječe iz zapadne Afrike. Dimenzije su 14″ x 6″, meni jedna vrlo ugodna dubina. Doboš ima ojačivače rubova, izrađene od drveta obeche (afrički javor). Dakle, egzotika – egzotika. Bubanj je stave-made, što znači da nije napravljen od lijepljenih slojeva drveta (tehnologija izrade koju prema mom saznanju većina proizvođača drvenih bubnjeva koristi), već tzv. stave tehnologijom, od 16 komada drveta.
Evo specki ovog sjajnog doboša (thx na infu, Pepi!):
- 16 segment stave – thickness 8 mm,
- Reinforcement rings – steam bent Obeche (Samba),
- Bearing edges – 45º,
- Finish – gloss varnish
- Snare bed – 2.5 mm,
- Lugs (Gretsch) – 8 double chrome,
- Gretsch Throw Off
- Weight – 3.2 kg
Zvuk
Zvuk teži tamnijoj strani (the Dark side of the Force! 🙂 ), a instrument je vrlo osjetljiv. Mrežice “prorade” i pri iznimno laganim udarcima palice. Tako se s jedne strane dobije crispness, a s druge dark bottom core zvuka. Nice combo!
Rimclick je jasan i lijepo prodire kroz bend. Za rimshot da i ne govorim. Evo jedne kratke snimke s probe grupe Big Wave, tijekom koje sam uključio kameru mojeg Samsunga S6 i zabilježio malo feel ovog doboša. Ostatak kompleta je moj prvi bubanj (Trowa). Pepijev prvi doboš u kombinaciji s mojim prvim bubnjem. 🙂 Gledaj u HD-u:
Glasnoća
Ono što me je možda najviše oduševilo kod ovog doboša jest činjenica da – nije preglasan. Za razliku od nekih doboša koje, ako jače udariš, doslovno te zaboli glava, kod ovog Kora snarea jaki udarci dodatno naglašavaju ljepotu tona, ali ne postaju predominantni glasnoćom. Znaš ono: samo malo glasniji lijepi zvuk.
Štimanje
Štimanje ovog Kora doboša je bio piece of cake. Zbilja je lako dobiti lijep zvuk i uštimati gornju i donju kožu. To je vjerojatno rezultat uloženog vremena i pozornosti u kvalitetu obrade drveta. Izvrstan posao.
Metalurgija
Hardware korišten na ovom dobošu je Gretsch. Moja jedina zamjerka koja ide dobošu – u stanju kakvog sam ga dobio na korištenje – je zatezač mrežice (strainer), koji je otpuštao mrežicu tijekom svirke bez da ga diram. Pepi je odmah predložio da stavi teflon na vijak zatezača, na način da se smanji mogućnost da se sam od sebe otpušta. Tako da je taj problem iznimno lako rješiv.
Izgled
Drvo iroko ima izgled lijepog namještaja. Iznimno je atraktivno oku, te cijeli instrument, kad ga izvadiš iz torbe, doista izgleda kao profesionalno napravljeni custom instrument. Žena mi nije mogla vjerovati da je taj doboš napravljen u Puli. 🙂
Fotke
Uživajte u ovim fotkama na kojima su Kora doboši:
Na ovom sam dobošu odsvirao prošli koncert (10.2. s Big Wave), i zbilja je bio pravi užitak. Ali, polako je došlo vrijeme da se doboš vrati svojem vlasniku-graditelju. Kad ga budem vraćao Pepiju, dat ću mu pusicu za rastanak. 🙂
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂