Svi znamo da je kvalitetno ozvučavanje elemenata bubnjeva iznimno važno. Cilj je da se na snimci optimalno “zapiše” zvuk svirke bubnjara.
Uz doboš (snare), bas bubanj (kasa) je vjerojatno najvažniji element kompleta bubnjeva i zahtijeva puno eksperimentiranja s pozicioniranjem mikrofona i potom snimanjem.
Preko Drum Workshop google+ kanala sam došao do ovog sjajnog videa. U njemu bubnjar Blake Paulson prikazuje različite opcije ozvučavanja bas bubnja sa dva mikrofona.
Blake je ozvučio nekoliko bas bubnjeva (Ludwig, DW), i pritom se poigrao sa različitim mikrofonima i njihovim pozicijama. Pokrio je i varijante s vanjskom (reso) kožom na bas bubnju, te različite forme “demfanja” bas bubnja.
Ovaj video je izvrsna lekcija za tonce i bubnjare koji žele znati više o mogućnostima ozvučavanja bas bubnjeva.
Ozvučavanje bas bubnja by Blake Paulson:
Milijun parametara utječe na konačan zvuk bas bubnja na snimci. Samo neki od njih su: instrument, bubnjar, pedala za bas bubanj, jačina udarca o kožu, batter koža za bubanj, reso koža za bubanj (kao i činjenica da li je uopće montirana na bas bubnju). Nadalje, mikrofon(i) koji se koriste pri snimanju, pozicija mikrofona, glazbeni stil u kojem se “uklapa” bas bubanj kojega se snima, korištenje VST instrumenata povrh akustičnog instrumenta, iskustvo i preferencije tonca, iskustvo i preferencije producenta itd. itd.
Ukoliko ste u poziciji bubnjara koji snima u kvalitetnim uvjetima (s kvalitetnom opremom i personalom koji vas ozvučava i snima), ne morate ni čitati ovaj članak, jer će se za vas pobrinuti drugi. 🙂
No, ukoliko se bavite DIY principom, bez previše novaca za snimanje vašeg benda, ozvučavanje bas bubnja će biti važna tema za vas. Svakako upijajte što više znanja (i opreme) možete i – eksperimentirajte, eksperimentirajte, eksperimentirajte.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂