Sonor Designer je model bubnjeva koji više nije u ponudi ovog proizvođača. Ovu najvišu seriju je zamijenila serija SQ2 (“Ask You To” – kužite?) još davne 2006. godine. Designer je “vlažni san” većine bubnjara. Tako je bilo i sa mnom. Svoj sam bubanj naručio prema vlastitim specifikacijama, i kad sam ga preuzeo, bio sam najsretniji čovjek na svijetu. Međutim: je li zaista sve toliko peachy koliko se čini? Odlučio sam napisati ovaj članak ukazujući na dobre, ali i na ne toliko dobre karakteristike ovog modela. Možda nekom od čitatelja bude od koristi prilikom odluke o kupnji u budućnosti – da znate na što obratiti pažnju.
What’s Hot?
Najpoznatiji svjetski časopis za bubnjare Modern Drummer je još davne 2000. godine objavio izdanje u kojem je predstavio 12 vrhunskih modela bubnjeva (DW Collector’s, Pearl Masters Custom, Mapex Orion itd. itd.) Među tim odabranim društvom je, naravno, svoje mjesto našao i Sonor Designer.
Obzirom da se u potpunosti slažem sa zaključcima uredništva časopisa, ovdje ću parafrazirati što su oni napisali o Designeru u tom izdanju. Vezano uz najvažnije detalje (neću pisati o svemu što su zaključili, dio je ovdje nevažan, a veže se uz konkretan set kojeg su recenzirali). Dakle, citiram:
Zvuk: Općenite zvučne karakteristike ovog kompleta su: uglađen, pun i snažan. Postojan timbar (boja zvuka) među svim elementima u kompletu. Tomovi imaju čist i moderan zvuk, te se jednostavno mogu naštimati u osjetljiviji, “klasični” registar. Bas bubanj ima dubok, jak, debeo, otvoreni zvuk, bez pretjerane zvonjave. Pruža vrlo solidan temelj, balansiran sa zvučnom karakteristikom i tonalitetom tomova.
Ostali komentari: Sonor Designer je komplet koji je istovremeno imao velike koristi ali i velike štete od strane talentiranih dizajnera kojima je dozvoljeno da se “razmašu”. Zvuk kompleta je predivan, a neke od inovacija, posebno vezanih uz hardware su od iznimne pomoći. Međutim, neke druge su “predizajnirane”, bez da su u obzir uzeti praktični aspekti poput težine instrumenta za potrebu transporta ili lakoće upotrebe.
Ovo ne bih ni sam bolje napisao.
Kako Sonor Designer zvuči možete čuti na bilijun snimki, evo za primjer jedne, koja je mene “ponutkala” da se odlučim za ovaj bubanj:
https://youtu.be/YyB8KCvSC7o?t=1m41s
What’s Not?
Spuštalica. Bummer. Ima i negativnih stvari oko ovog kompleta. 🙁
Na sreću, nije ništa preozbiljno, mada – iskreno govoreći – moglo bi biti. Hajdemo redom na tri stvari koje su meni najiritantnije, od najmanje, do najviše:
“Harmonika” gumice na nogama za bas bubanj
Nogice bas bubnja na Designeru imaju specifičnu karakteristiku zamjene između gumenog kraja nožice i metalnog špica (za veću stabilnost bas bubnja, kada se “zarije” u tepih). Ja sam poludio dok nisam skužio kako se taj špic vadi, ali okej. Nije tema. Naposlijetku sam skužio. 🙂
Ono što jest problem je gumica koja povezuje gumeno dno noge sa metalnom “osovinom”. Napominjem da je bubanj čuvan u torbama, na sobnoj temperaturi. Da, posjedujem ga 10 godina, ali ovaj problem, vidljiv na slici ispod je prisutan već barem 5-6 godina, što znači da je ta gumica izdržala u svojem originalnom stanju samo par godina nakon kupnje. NOT COOL.
Ovo, naravno, može izgledati jako ružno na bini, pa će se svatko s ovim problemom snalaziti na svoj način. Napominjem da je ovdje u pitanju isključivo estetski problem, koji ne umanjuje funkcionalnost same nogice.
Gumice koje onemogućuju raštimavanje
Sonor je na ovaj model montirao gumice koje onemogućuju raštimavanje. To su mali, gumeno-plastični komadi koji su “našarafljeni” na dio vijka koji viri iz lug-a. Pretpostavljam da im je funkcija da se bubanj čim manje raštimava. Ako jest, onda stvarno dobro odrađuju svoj posao, jer se Designer zaista ne raštimava lako. No, zbog ovih gumica, posebno dok je bubanj još bio nov, mijenjanje koža je bila golgota. Toliko je teško odvidati te vijke da nakon zamjene kože na samo jednom tomu, imate osjećaj da ste orali pola dana. Nakon toga sam već pomislio da sam se opako zeznuo što sam naručio bubanj s tim “inovacijama”. Ali, okej, nakon cca. desetog skidanja kože, te se gumice malo “razrade” pa vijci lakše ulaze i izlaze kroz njih.
Što je s njima problem, pitate? Vidi sliku ispod. Ukratko: prepolove se i otpadnu.
Kao što je vidljivo na slici iznad, kad na nekim lugovima ta gumica stoji, a na nekima ne, to izgleda… hajdemo to marketinški izraziti… vizualno nekonzistentno. Još jedan bummer.
Podlošci na nogicama za floor tom
Ovo mi je najmrži nedostatak od svih. Kao i u dva slučaja prikazana iznad, radi se o nekvalitetnoj gumo-plastici (štojeveć). Na regulatorima za nogice na floor tomu, između gumba kojeg zavrćemo/odvrćemo da bismo otpustili/zategnuli nogice, stoje plastični podlošci.
E sad, kad taj podložak pukne (kao što meni jest), nogica na floor tomu se više ne može zašrafiti. Osim ukoliko ne želite koristiti vodoinstalaterska kliješta i riskirati uništavanje cijelog gumba za reguliranje. Što se događa posljedično? Od siline udaranja po floor tomu, regulator koji nema taj podložak “pušta” nogu da klizi. Pa se potom floor tom krene naginjati na tu stranu gdje klizi noga. Pa umjesto da se bubnjar koncentrira na svirku, on se koncentrira na to kako da što slabije udara po floor tomu, ne bi li usporio njegovo naginjanje. A sve zbog shitty podloška.
Da, niste krivo pročitali u opisu slike iznad. Bez tog podloška se ne može normalno koristiti floor tom. Stoga sam se koristio priručnim sredstvima. Oblikovao sam jednu plastičnu kutiju za iphone i izrezao oblik sličan originalnom podlošku.
Zaključak
Stvar je sljedeća. Da ne ispadne da sam čangrizavi deda koji se grize oko gluposti. Ja sam ovaj bubanj platio oko, tisuću gore-dolje, 25.000 kn. Pa dobro, sunce mu kalaisano. Da li proizvođač nije mogao, za 25.000 kuna, uz komplet poslati još desetak rezervnih tih gumenih stvarčica za tomove? Jednu rezervnu gumicu za nogu za bas bubanj? Dva rezervna podloška za te noge za floor tom? Proizvodna cijena tih dijelova za tvornicu se vjerojatno mjeri u nekoliko kuna. Ovako, imamo nezadovoljnog mene, ali i druge bubnjare koji se nađu u sličnoj situaciji.
I molim ne koristiti argument “pa te stvari odlaze i na drugim bubnjevima“. Nakoristio sam se raznih bubnjeva u životu. Nikad nisam imao ovakvih problema. Uobičajeno se zamjene na kompletu bubnjeva svode na zamjenu koža/opni. Eventualno mrežice na dobošu. Ali ne integralnih dijelova kompleta kao što su ovi navedeni iznad.
Prilikom kupnje bubnjeva (neovisno o tome jesu li novi ili rabljeni), uvijek vodite računa o praktičnom aspektu. Na koncu, to je instrument kojeg ćete koristiti neko vrijeme i bilo bi dobro da u njemu uživate 10/10.
A ne 8/10 kao ja u ovom.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂