Jedno slobodno popodne u ne znam koliko i što ja radim – pišem testove instrumenata. Šta ti je ljubav… 🙂
Imao sam privilegiju testiranja Sara drums signature doboša u vlasništvu Senada Šute, bubnjara poznate grupe Dubioza Kolektiv. O bendu neću pisati, jer ne znam ima li ikoga na ovim prostorima (a bogami, sve ih je manje i na planeti) tko ne zna za svepopularnu Dubiozu. Bend je nedavno svirao koncerte po Australiji, čak i Indiji, pa ti vidi. Pitao sam Senada ima li neki kontinent na kojem nisu još svirali i imao je poteškoća sjetiti se. 🙂
Prije nego krenemo dalje s tekstom, tko eventualno nije upoznat sa Senadovim bubnjanjem, check out the master, uživo sa Dubiozom, iz Švedske:
Senad mi je posudio dva elementa iz svojeg instrumentarija, za probavanje:
- Sara drums doboš
- Off-Set pedalu za bas bubanj
Odlučio sam testiranje odraditi jučer navečer, tijekom probe sa Big Wave bendom. Tajming nisam najbolje isplanirao, obzirom da sam prije dolaska na probu vršio rezidbu u svojem masliniku, i to uz pomoć agronoma, pa nisam mogao otići prije nego je agronom to htio. 🙂 Kakva rezidba? Behold the mighty olive tree!
Uups. Natrag na temu!
Off-Set pedala za bas bubanj
Ajmo prvo par riječi o pedali. Na slici ispod je rasklopljena Off-Set pedala za bas bubanj:
Ono što je kod nje sjajno je izrada. Čim je uzmeš u ruke vidiš da je u pitanju precizni instrument. Vrlo lako i intuitivno se sklapa.
Kad je sklopiš, izgleda otprilike kao zasebna slave pedala na double-shot pedali. Štos kod ove pedale je taj što je možeš pozicionirati tamo gdje ti odgovara, u slučajevima kad ne možeš pozicionirati bas bubanj tamo gdje želiš. Ima puno bubnjara koji uslijed korištenja velikog broja (i/ili konfiguracije) elemenata ne mogu postaviti bas bubanj na mjesto koje njima potpuno odgovara. Ova pedala je super rješenje za njih, jer ne moraš žrtvovati ergonomiju zbog praktičnosti.
Ono što je meni bio problem s ovom pedalom jest činjenica da je nisam mogao spojiti na svoj bas bubanj na “standardnoj” poziciji. DOOOH! Pa normalno. Vidi paragraf prije. Nije ni rađena za standardno pozicioniranje. Okej, nekako sam ispremještao svoj set na način da mogu spojiti i svirati pedalu. Naravno, taj novi setup meni nije bio najugodniji za sviranje. Ali, nije u tome razlog zašto sam ovu pedalu svirao samo 15-tak minuta. Razlog je bio taj što se ovaj fiksni dio sa batićem nikako nije mogao zadržati na obruču mojeg bas bubnja. Pa skini. Pa zategni. Pa zašarafi. I neće i neće. Na koncu se desilo to da se taj dio s batićem (lijevo na slici iznad) kompletno odvojio od bas bubnja, što meni i nije zasmetalo, ali bendu jest. “Gdje je taj bas bubanj? Po čemu da se ravnamo?” Ovo mi je dalo naslutiti da ja – moguće – nisam pogodio kako se ispravno koristi ova pedala.
Sara Drums doboš by Senad Šuta
Sara bubnjevi su rezultat ljubavi, znanja i rada gospodina Josipa Stojčevića, o kojem sam već ranije pisao. Ovaj predivni doboš kojeg mi je posudio Senad ima sljedeću “osobnu iskaznicu” (thx na infu, Seno!)
Specke
Dimenzija: 14″ x 5″
Izvedba: ply (slojevi)
Drvo: kombinacija palisandera (bolivian rosewood) i bubinge
Detalji: školjka ima 12 slojeva, reinforcement ringovi također. Debljina školjke je 6 mm.
Mrežica: Puresound
Throw Off: Trick Drums
Ime (da, ovaj doboš ima i svoje ime ☺️) BladeRunner => Senad mi kaže da nije još uspio montirati pločicu, ali će to napraviti u bliskoj budućnosti.
Moji utisci
Na doboš je montirana Aquarian Texture Coated koža/opna/plastika. Da razočaram odmah dobar broj čitatelja: na batter kožu Senad je stavio komad moongel “demfera” – što samo po sebi, naravno, nije problem. Problem je što ga ja nisam skinuo za potrebu testiranja. Šta ja znam… bilo mi neugodno. Ako je vlasnik stavio moongel, zna zašto ga je stavio gore. Instrument na posudbi se ne pipka previše.
Sound
Elementarni ton ovog doboša – kako sam ga ja percipirao – je osjetno “tamniji” od javora. Moja Tama Starclassic je slične dimenzije (14″ x 5.5″) ali zvuči puno svjetlije od ove kombinacije palisandera i bubinge. Neću etiketirati zvuk ovako ili onako, jer je stvar subjektivnog ukusa. Meni se osobno jako svidio, ali bih želio izbjeći sms poruke bubnjara koji prodaju laptop da bi kupili ovaj doboš i onda priprijete jer im je “pretaman”, a njima je njihov doboš od breze baš onak, supač. ☺️
Zaozbiljno sada: čim čovjek udari ovaj doboš, dolazi do zaključka da se radi o profesionalnom instrumentu. Bogat, lijep, zaokružen zvuk. Vrlo glasan (čitaj: odšrafljuje glavu s ramena), kad se koriste rimshotovi. PREDIVAN kada se udara po centru kože (na srednjem štimu sam se osjećao kao Paul Leim u studiju ☺️)
Moongel je poprilično posušio sound, ali – u tome vidim glavnu prednost ovog doboša – on je i dalje sasvim lijepo rezonirao u prostoriji mog benda. Posebno na visokom štimu. Srednji štim je i dalje bio iznimno zadovoljavajući, ali kad bih poprilično opustio kožu, uslijed moongela, doboš je zvučao malo “boxy”. To nije nužno loša stvar btw. Moj basist Jumo je baš pohvalio taj najniži štim. Čovjek voli ’80s zvuk doboša, šta ćeš. ☺️
Sensitivity
Osjetljivost mrežice je nestvarna. Mrežica je reagirala i na najtiši udarac palicom. Može se svirati iznimno tihi roll, a sve se čuje per-fektno.
Looks
Izgled je također in the eye of the beholder, no nitko ne može poreći da ovaj doboš izgleda kao komad predivnog antiknog namještaja, čemu dodatno pridonose mjedeni lug-ovi. No, kao i kod nekih drugih proizvođača (npr. stari Mapex Orion), dvobojni hardware će se nekome svidjeti više, a nekome manje.
Hardware
Općenito je hardware na ovom dobošu prvoklasan. Pogotovo Trick throw off, koji je pravo malo blago. Precizan do boli. Nakon korištenja ovog strainera, samo kad se sjetim da se moram vratiti onom go**etu od strainera na mom Ludwig Black Beautyju, dođe mi slabo.
Moja jedina primjedba ide – siguran sam – u smjeru vlasnika, a ne proizvođača. Vijci za štimanje su se poprilično teško zatezali i otpuštali (okej, u tom segmentu moj Ludwig šije sve živo), a k tome prilikom štimanja i škripuckali. Nelako zatezanje bih možda pripisao mogućem pokušaju proizvođača da se instrument teže raštimava, no škripanje pripisujem Senadu, koji bi trebao katkad odvidati te vijke i malo ih namazati nekom mašću. Znam da si stalno on the road, frende, ali tome služi roadie. ☺️
Uporaba
Moj basist Jumo – koji se ovom prigodom pokazao i kao vrsni snimatelj – snimio je ovaj kratki video mojim smartphoneom Samsung S6. Ne moram ni napominjati da ovaj zvuk nije pravedan prema ijednom elementu mojeg kompleta, a posebice Senadovom dobošu. Fer je samo prema ride čineli koja je puknuta. Ona zvuči baš ovako kao na snimci. ☺️
Uopće se ne primijeti da smo do ove snimke uvježbavali “Spoonman”. Uopće.
Senad, puno ti hvala na posudbi ovog dragulja. Nemoj zaboraviti ono obećanje da ćemo se jednom naći da probamo cijeli tvoj Sara drumset! To bi bilo uau! ☺️
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂
Odlican sastav temeljan i dosta pojednostavljen bez suvisnih pohvala ili kritika a ipak sve upeceno nama i Senadu Drumeru…koji citamo dobili smo osjecaj tvoje objektivnosti i profi odnosa….Hvallla pooooz od E.S.Dzok drumer ROCK UP HARD ROCK BAND-a
Dzok, hvala ti na komentaru! Lijepo je vidjeti da se moj trud cijeni. 🙂