Uvod
Među mnogim glazbenicima, čini se da su osamdesete godine prošlog stoljeća (kako to samo zvuči!) općenito zapamćene po glam bendovima s natapiranom kosom, kao i novovalnim pjesmama. Očito, mnogi hitovi tog desetljeća odgovaraju ovim opisima, odražavajući bezbrižniji stav tog vremena.
Ali kao tinejdžer iz 80-tih, glazba koju sam volio i od koje sam učio bila je puno drugačija. Tada je napravljeno mnogo visoko umjetničkih i utjecajnih albuma, koji i danas zvuče jednako dobro.
Vratimo se unatrag i pogledajmo neke od pjesama iz 80-ih kojih bi svaki bubnjar trebao biti svjestan. Ako vam ovo budi sjećanja, super! Ako ste bili premladi da biste čuli ove stvari kad su izašle, još bolje. Pripremite se za uživanje u sjajnoj glazbi 🎶
No, najprije: ukoliko vam se prikažu oglasi u sklopu članka ispod, nemojte se ljutiti, već kliknite na koji od njih 😁 Od vašeg klika na oglas će mi na račun sjesti 1 ili 2 eura, što će pokriti trošak kava koje sam popio za vrijeme pisanja članka ☕
Top 30 bubnjarskih dionica ’80-tih godina prošlog stoljeća
30. “EYES OF A STRANGER”
Izvođač: Queensryche
Album: Operation: Mindcrime (1988.)
Bubnjar: Scott Rockenfield

Scott Rockenfield
Scott Rockenfield kombinira zahtjevne poteze Neila Pearta s vlastitim stilom u ovoj pjesmi, vrhuncu konceptualnog metal remek-djela iz 1988., „Operation: Mindcrime“. Ova pjesma pokazuje zašto su se bendu toliko divili njihovi vršnjaci u rocku i metalu.
29. “SHYBOY”
Izvođač: David Lee Roth
Album: Eat ‘Em And Smile, (1986.)
Bubnjar: Gregg Bissonette

Gregg Bissonette
Ova vrhunska stvar prezentira virtuoze Stevea Vaia i Billyja Sheehana koji šredaju preko Bissonetteove trademark dionice s duplim bas bubnjem. Zabavno!
28. “WHERE EAGLES DARE”
Izvođač: Iron Maiden
Album: Piece Of Mind (1983.)
Bubnjar: Nicko McBrain

Nicko McBrain
Ne znam za vas, ali ja sam istrošio svoju ploču „Piece Of Mind“ pokušavajući skužiti što je Nicko odsvirao na početku ove pjesme. McBrain je imao težak zadatak kad se pridružio Maidenima. Njegov prethodnik, Clive Burr, odradio je fenomenalan posao na njihovim ranijim albumima. Možda je to ono što je nagnalo Nicka da smisli nestvarno dobru dionicu, koristeći samo jedan bas bubanj (!) i fenomenalnu kombinaciju patterna na ride čineli i dobošu u ovoj pjesmi.
27. “RED HOT”
Izvođač: Mötley Crüe
Album: Shout At The Devil (1983.)
Bubnjar: Tommy Lee

Tommy Lee
Iako je Tommy Lee svjetsku slavu stekao vještinama vrćenja palice (!) 😁 i imidžem zločestog dečka (!!), nemojte se zavaravati, radi se o opasnom bubnjaru s ozbiljnim grooveom. Numera “Red Hot” je vjerojatno izvršila veći utjecaj među bubnjarima od drugih hitova benda, najviše zbog Tommyjeve pamtljive dionice na bas bubnjevima.
26. “AFRICA”
Izvođač: Toto
Album: Toto IV (1982.)
Bubnjar: Jeff Porcaro

Jeff Porcaro
Ova pjesma – ujedno jedan od najupečatljivijih hitova 80-ih – izgrađena je na grooveu kojeg je osmislio i odsvirao Jeff Porcaro. Nasnimljeni tomovi su klasični Porcaro, dok groove ima hipnotički efekt. Preporuka: svakako pogledati i verziju “Africa” na DVD-u Toto Live In Paris da čujete kako je Jeff svirao ovu pjesmu uživo.
25. “HEAT OF THE MOMENT”
Izvođač: Asia
Album: Asia (1982.)
Bubnjar: Carl Palmer

Carl Palmer
U današnjoj hiperkompartmentaliziranoj glazbenoj industriji, album grupe sastavljene od art-rock glazbenika koji sviraju pop melodije vjerojatno ne bi završio ni u trgovinama velikih lanaca. Pa ipak, 1982., “Heat Of The Moment,” sa živahnom bubnjarskom dionicom Carla Palmera, bila je jedna od najvećih pjesama na svijetu. Pri kraju pjesme, Palmer svira fore koje podsjećaju na marching-snare dionice. ’82. To su bili dani.
24. “SLEDGEHAMMER”
Izvođač: Peter Gabriel
Album: So (1986.)
Bubnjar: Manu Katché

Manu Katché
Raskošni jazz-funk feel Manua Katchéa pokreće ovaj enomrni hit iz 80-ih, s hit albuma „So“ Petera Gabriela. Gabriel je autor najinteligentnije pop glazbe na svijetu, a ovaj album jedan je od njegovih najboljih. Katché je postao vrlo tražen bubnjar uglavnom zahvaljujući svom doprinosu na ovom klasiku tog doba, nakon čega je svirao s još jednim divom iz 80-ih, Stingom.
23. “BACK IN BLACK”
Izvođač: AC/DC
Album: Back in Black (1980.)
Bubnjar: Phil Rudd

Phil Rudd
Izvedba Phila Rudda na “Back In Black” jednostavno je jedan od najboljih i istovremeno najjednostavnijih, manje-je-više, u-glavu, bez-pre*eravanja rock ‘n’ roll ritmova. Ikada snimljenih.
22. “IN THE AIR TONIGHT”
Izvođač: Phil Collins
Album: Face Value (1982.)
Bubnjar: Phil Collins

Phil Collins
Osim što demonstrira sjajne aranžmane pjesama Phila Collinsa i inventivnu upotrebu ritam mašine, ova se stvar može pohvaliti jednim od najpoznatijih bubnjarskih introa ikad, s jednom od Philovih prepoznatljivih fraza, kao i njegovim zaštitnim znakom: gateanim soundom tzv. concert-tomova (to su oni „staromodni“, bez rezonantnih opni). Nitko, ali nitko, ne može zvučati na concert tomovima kao Phil Collins.
21. „SISTER CHRISTIAN“
Izvođač: Night Ranger
Album: Midnight Madness (1983.)
Bubnjar: Kelly Keagy

Kelly Keagy
Bubnjarska dionica koju je Kelly Keagy odsvirao na ovom megahitu iz 80-ih nezaboravna je i odlično konstruirana. Jedan od znakovitih dijelova pjesme je krešendo na tomovima na uvodu u refren. Groove tijekom kitica i tijekom solo gitare – kao i svi prelazi – vrlo su ukusno odsvirani. A tu je i pompozni kraj s Keagyjevim gromoglasnim prelazima koji upravo mole za air-drumming. 😊
20. „MURDER BY NUMBERS“
Izvođač: The Police
Album: Synchronicity (1983.)
Bubnjar: Stewart Copeland

Stewart Copeland
„Synchronicity“ je bez sumnje bio jedan od vrhunaca glazbe 1980-ih. Album prikazuje Copelandovo bubnjanje na vrhuncu zrelosti i razvoja s bendom The Police. “Murder By Numbers” sadrži jednu njegovih najjačih dionica, spajajući kreativni reggae groove s dinamičnim pop refrenom, kao i sinkopirane i inventivne prelaze na bubnjevima.
19. „RAINING BLOOD“
Izvođač: Slayer
Album: Reign In Blood (1986.)
Bubnjar: Dave Lombardo

Dave Lombardo
Jedan od mojih all-time favorita. Čak i u sadašnjoj eri hardcorea, metal-corea, grindcorea itd., „Reign in Blood“ ostaje jedan od najbrutalnijih albuma ikada snimljenih. Intenzitet i brzina koju je Dave Lombardo zorno prikazao na ovom albumu su neumoljivi, doslovno redefinirajući što je moguće s dva bas bubnja. Završna stvar na albumu, epska “Raining Blood“, sjajno demonstrira prepoznatljivo Lombardovo ludilo. Zna Rick Rubin što će producirati.
18. „MASTER OF PUPPETS“
Izvođač: Metallica
Album: Master Of Puppets (1986.)
Bubnjar: Lars Ulrich

Lars Urlich
E sad… koga pozicionirati bolje: Slayer ili Metallicu? Iako su neki drugi bendovi možda svirali brže, Metallica je bila onaj pravi titan ranog thrash metal pokreta. Više nego bilo koji drugi bend bili su odgovorni za stvaranje novog, agresivnog stila metala koji je na kraju pomogao pokopati glam glazbu. “Master Of Puppets” sadrži puno inventivnog i agresivnog bubnjanja Larsa Ulricha – kao i vrlo složene aranžmane, što ga čini prepoznatljivom točkom metala 80-ih.
17. ” JACK AND DIANE “
Izvođač: John Cougar Mellencamp
Album: American Fool (1982.)
Bubnjar: Kenny Aronoff

Kenny Aronoff
Većina ovog hit singla sadrži ritam mašinu, ali kada Kenny Aronoff krene bubnjati, započinje sa stvaranjem jedne od onih instant-prepoznatljivih bubnjarskih dionica koje definiraju pjesmu i doba kada je nastala. Urbana legenda kaže da je, nakon susreta s Kennyjem, studijska zvijezda Vinnie Colaiuta vokalizirao Kennyjev utjecaj obrativši mu se sa: “Ti si ONAJ lik, zar ne?” 🤗
16. „BABYLON SISTERS“
Izvođač: Steely Dan
Album: Gaucho (1980.)
Bubnjar: Bernard Purdie

Bernard Purdie
Iako ovo nije prva snimka slavnog “Purdie shuffle” ritma, “Babylon Sisters” svakako je jedna od prepoznatljivih pjesama koju je odsvirala R&B bubnjarska legenda Bernard „Pretty“ Purdie. Miljama dubok groove. Možete misliti o čemu se radi, kad je jedan Jeff Porcaro priznao da je bio inspiriran feelom iz upravo ove stvari kada je kreirao ritam za pjesmu “Rosanna”.
15. „STRATUS“
Izvođač: Billy Cobham
Album: Warning (1985.)
Bubnjar: Billy Cobham

Billy Cobham
Zarazna melodija i funky groove pjesme “Stratus” predstavljaju smjer skladanja i sviranja Billyja Cobhama nakon rada s kultnim Mahavishnu Orchestra. Jedan od istinitih majstora, Cobham vozi pjesmu i pomno bira trenutke u kojima izvodi svoje zastrašujuće vještine. “Stratus” se u međuvremenu smatra fusion standardom.
14. „SPACE BOOGIE“
Izvođač: Jeff Beck
Album: There and Back (1980.)
Bubnjar: Simon Phillips

Simon Phillips
Sama brzina i izdržljivost potrebni za sviranje ove dinamične shuffle dionice na bas bubnjevima su dovoljno zapanjujući, da ni ne spominjemo činjenicu da je pjesma u 7/4 mjeri. Simon Phillips začinjava svoj groove ghost notama, što sve skupa čini još većim tehničkim izazovom. A način na koji razrješava svoje prelaze tijekom neparnih mjera, djelo je velemajstora. Ovo je doista sjajna bubnjarska dionica, čak i prema današnjim standardima brzine sviranja.
13. „U.S. Drag”
Izvođač: Missing Persons
Album: Spring Session M (1982.)
Bubnjar: Terry Bozzio

Terry Bozzio
Linearni 6/4-inski groove na ovoj pjesmi jedan je od brojnih bubnjarskih zanimljivosti na albumu „Spring Session M“. Nakon nekoliko albuma s Frankom Zappom, kreativne moći Terryja Bozzia ovdje su prikazane vrhunski, s njegovim ukusnim grooveom i brzim singleovima na roto-tomovima tijekom prelaza.
12. „CHANGES“
Izvođač: Yes
Album: 90125 (1983.)
Bubnjar: Alan White

Alan White
“Changes” je samo jedna od sjajnih stvari s albuma „90125“, koji se s pravom može etiketirati kao jedan od najvećih albuma 80-ih. Ova pjesma kombinira složenost art rocka s nevjerojatno dobro napisanim pop melodijama. Uvodni dio, s izmjeničnim taktovima u 7/8 i 11/8 mjerama, ozbiljni su glazbenici analizirali i secirali od trenutka kada je pjesma objavljena. Također: čekirajte taj debeli zvuk bubnja s kontroliranim reverbom.
11. „TOM SAWYER“
Izvođač: Rush
Album: Moving Pictures (1981.)
Bubnjar: Neil Peart

Neil Peart
Vjerojatno najpoznatija pjesma benda Rush, “Tom Sawyer” sadrži tipično detaljnu i izazovnu bubnjarsku dionicu. Jednom rukom svirane 16-tinke na hi-hatu protežu se gotovo cijelom duljinom pjesme i pravi su izazov izdržljivosti. Ova pjesma sadrži Neilovu besprijekornu izvedbu sviranja neparnih mjera, a i bubnjarske prelaze koji su među najupečatljivijima u rock glazbi.
10. „CULT OF PERSONALITY“
Izvođač: Living Colour
Album: Vivid (1988.)
Bubnjar: Will Calhoun

Will Calhoun
Duboki groove i energična dionica Willa Calhouna podižu ovu pjesmu do standarda klasika. Poslušajte kako se otvoreni hi-hat isprepliće s ride činelom tijekom prepoznatljivog ritma na refrenu pjesme. Nakon što preslušamo ovu vrhunsku bubnjarsku dionicu, svjedočimo veličini tada nove generacije bubnjara.
9. „IN THE CAGE”
Izvođač: Genesis
Album: Three Sides Live (1982.)
Bubnjari: Phil Collins i Chester Thompson

Phil Collins i Chester Thompson
Puno sjajnog bubnjanja može se naći na svakom albumu grupe Genesis, ali međuigra između Phila Collinsa i Chestera Thompsona na ovom live albumu je legendarna. Chester svira veći dio pjesme sam, ali onda Phil ostavlja mikrofon i sjeda za svoj komplet tijekom solo dionice klavijature u 7/8 mjeri. Ono što slijedi je jedna od najboljih snimljenih izvedbi dva bubnjara ikad.
8. „CITY NIGHTS“
Izvođač: Allan Holdsworth
Album: Secrets (1989.)
Bubnjar: Vinnie Colaiuta

Vinnie Colaiuta
Album „Secrets“ je remek-djelo instrumentalne virtuoznosti i pršti sjajnom tehnikom pravog bubnjarskog genija našeg vremena. Iako je bilo koja pjesma s albuma mogla zauzeti mjesto na listi, svirka Vinnieja Colaiute na “City Nights” započinje album intenzivnom energijom i obiljem nedodirljivih bubnjarskih fraza.
7. „GOT A MATCH?“
Izvođač: Chick Corea
Album: Chick Corea Electric Band (1986.)
Bubnjar: Dave Weckl

Dave Weckl
Ovaj je album predstavio Davea Wecka bubnjarskom svijetu, nakon čega je ubrzo postao jedan od najimitiranijih bubnjara na planetu. Ova intenzivna pjesma sadrži zadivljujući bubnjarski solo koji demonstrira tehniku, štim i touch koji su Weckla učinili legendom.
6. „DON’T STOP BELIEVIN’“
Izvođač: Journey
Album: Escape (1981.)
Bubnjar: Steve Smith

Steve Smith
Osim što je svi poznajemo po završnoj pjesmi fenomenalne serije „Sopranos“, ovu pjesmu valja zapamtiti i po sjajnom bubnjanju. Spajajući prekrasnu kreativnost u kompletu s istančanim glazbenim ukusom, Steve Smith konstruirao je jednu od najupečatljivijih i najneobičnijih bubnjarskih rock dionica 80-ih za ovu hit pjesmu. Smithovo korištenje naglasaka na tomovima i ride čineli za vrijeme groovea savršen je primjer bubnjarske tehnike implementirane na najmuzikalniji način.
5. „LATE IN THE EVENING”
Izvođač: Paul Simon
Album: One Trick Pony (1980.)
Bubnjar: Steve Gadd

Steve Gadd
Steve Gadd je bubnjarska ikona, a ova pjesma predstavlja jedan od najvažnijih bubnjarskih ritmova svih vremena. Ova je numera također prekrasan primjer širokog utjecaja pop glazbe tijekom 80-ih. Gadd je ovaj groove temeljio na afro-kubanskom Mozambique feelu i snimio ga je s dvije palice u svakoj ruci.
4. “EVERY LITTLE THING SHE DOES IS MAGIC”
Izvođač: The Police
Album: Ghost In The Machine (1981.)
Bubnjar: Stewart Copeland

Stewart Copeland
Ova stvar prezentira bubnjanje sjajno koliko ono može biti u pop glazbi. Stewart Copelandov spoj reggae i rock stilova savršeno pristaje pjesmi. Njegov jedinstveni pristup hi-hatu i akcentima na ride čineli je čaroban i nemoguće ga je točno replicirati. Stewartova muzikalnost na ovoj pjesmi je genijalna; poslušajte, na primjer, gdje točno odlučuje umetnuti crash činele.
3. “HOT FOR TEACHER”
Izvođač: Van Halen
Album: 1984. (1984.)
Bubnjar: Alex Van Halen

Alex Van Halen
Bubnjarski intro Alexa Van Halena na “Hot For Teacher” svakako je jedan od najboljih trenutaka rock bubnjanja svih vremena. Koordinacija i međuigra između tomova i shuffleanih nota na dva bas bubnja frustrirali su mnoge bubnjare u prostorijama za vježbanje. Pjesma je od početka do kraja prepuna ludih prelaza na bubnjevima. Također bacite uho kako se ritam sviran na ride čineli ne poklapa sasvim sa shuffleom kojeg Alex svira nogama: ride činelu svira samo preko prve dvije dobe svake triolske cjeline. I te chinese činele… Sjajno.
2. “ROSANNA”
Izvođač: Toto
Album: Toto IV (1982.)
Bubnjar: Jeff Porcaro

Jeff Porcaro
Jeff Porcaro bio je i ostao jedna od legendi groovea, a ovo je pjesma po kojoj je možda i najpoznatiji. “Rosanna” je jedna od rijetkih pjesama koju glazbenici i laici instant prepoznaju čuvši samo bubnjarsku dionicu. Groove na ovoj stvari je majstorski spoj tehnike i osjećaja; iznimno ga je zahtjevno svirati, ali kada se savlada ima nevjerojatno tečan feel. Taktičko plasiranje ghost nota i sinkopirani dio na bas bubnju – u kombinaciji sa shuffle feelom – čine ovaj groove obaveznim štivom za svakog bubnjara.
1. „YYZ“
Izvođač: Rush
Album: Exit Stage Left (1981.)
Bubnjar: Neil Peart

Neil Peart
Tatatataaaaaaa… Broj jedan! Neil Peart je bio bubnjarski superheroj 1980-ih. Nešto je u kombinaciji Neilovih inteligentnih dionica, njegove rock energije i iznad svega njegove mašte (i kao glazbenika i kao tekstopisca) hipnotiziralo na tisuće bubnjara. Podrumi diljem svijeta bili su dom velikih Tama Superstar kompleta bubnjeva i mladih budućih heroja bubnjeva koji su pokušavali svirati… pa… najčešće upravo “YYZ“, s njegovim poznatim produljenim bubnjarskim solom. Intelektualna vještina ove bubnjarske dionice, spojena s Neilovim solom, čine ovu pjesmu jednom od vrhunaca u povijesti rock bubnjanja.
A za vas dvojicu koji ste dogurali do kraja članka, evo i poklona 👇
Playlista sa svim pjesmama navedenima iznad:
Hvala na čitanju! Slobodno šerajte 👍👍👍
Napomena: postoji mogućnost da ćeš u članku uočiti plaćene oglase. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂