Evo i preostalih 5 “classic” bubnjarskih ritmova iz pjesama Jamesa Browna (JB). Ovih 5 su odsvirali Jabo i Clyde, o kojima sam već pisao u članku James Brown – stil i analiza ritmova PRVI DIO.
Jabo
John “Jabo” Starks je snimio više JB pjesama koje su završile na top listama, nego ijedan drugi JB-ov bubnjar. “Jabo” je poznat po svojem opasnom shuffle feel-u i po funk grooveu negdje između ravnih 8-inki i triolskih 16-inki, koji zvuči kao opasan half-time shuffle.
Clyde
Drugi najpoznatiji Brownov bubnjar, Clyde Stubblefield je, prije James Browna, svirao s Otis Reddingom. Njegov se stil savršeno uklopio u JB bend, uz “Jaboov” jazzy groove.
U postavi James Brownovog benda koja je uključivala ova dva sjajna bubnjara, svirali su i saksofonist Pee Wee Ellis, vrhunski trubač Waymond Reed, trombonist Fred Wesley, te Maceo Parker.
Savjetujem vam da poslušate i doživite Clydeovu i Jaboovu magiju na jednom od najboljih JB albuma (i, općenito, važnu referencu za sve muzičare), “Live at the Apollo, Vol. 2“.
Ispod videa kojeg možete pogledati ispod, kao i obično, stavio sam note, da možete pratiti što se svira.
Par napomena
- obratite pažnju kako je Stubblefield pametno odlučio u ritmu pjesme “Cold Sweat” NE odsvirati prvu notu u drugom taktu na bas bubnju ili dobošu. Zašto bi se svirala prva nota na bas bubnju, ako se može jednostavno i bez nje, ukoliko je cijeli bend svjestan gdje je točno prva doba.
- “Funky Drummer” je NAjVIŠE PUTA SEMPLIRANI drum break u povijesti. Sample ovoga ritma je korišten na preko 150 pjesama!!!
- U patternu iz pjesme “The Payback” obratite pažnju na naglašene note.
Nadam se da će vam biti zanimljivo naučiti nešto od ovih majstora:
Ritmovi s notama:
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂