Kako svirati solo na bubnjevima?
To pitanje mi bubnjari često postavljamo sami sebi.
Moje je mišljenje da bubnjarski solo treba biti “skladba u skladbi”. Naime, solo na bubnjevima daje bubnjaru mogućnost da publici prikaže svu svoju muzikalnost u vremenu trajanja svoje solo točke.
Prečesto se prilika za solo koristi za demonstraciju (samo) bubnjarskih tehničkih sposobnosti, bez ikakvog obraćanja pažnje na kontekst pjesme u kojoj se solo izvodi. Često i s još manje obraćanja pozornosti na melodiju. Nakon što se bubanj kao instrument uopće počeo koristiti kao dio glazbenog ansambla (krajem 19. i početkom 20. stoljeća), a posebice nakon što se počeo koristiti u kontekstu solo instrumenta u nekim skladbama, uobičajeno je bilo da bubnjari emuliraju glavnu (noseću) dionicu glavnog melodijskog instrumenta, koji svira ono po čemu je ta skladba prepoznatljiva.
Baš nedavno me par frendova pitalo imam li ja običaj izvoditi solo na bubnjevima tijekom nastupa bendova s kojima sviram. Odgovor je: vrlo rijetko.
Ispod je video zapis jednog od rijetkih solo dionica koje sam do sada izveo na bini, pred auditorijem. Grupa je Messerschmitt, a pjesma je Willie Dixonova “I Just Wanna Make Love to You”. Solo počinje na 2:43, ali vas pozivam da poslušate cijelu izvedbu, kako biste lakše mogli i uočiti kako, gdje i zašto sviram solo onako kako ga sviram.
Sjećam se kako sam te večeri pristupio ovoj solo dionici. Inače, meni osobno nije lako prilagoditi solo ovakvoj brzoj shuffle pjesmi. Stoga sam odlučio “dekonstruirati” pjesmu, da bih je kroz solo ponovo vratio “na mjesto”. Glavna inspiracija na koju sam mislio za vrijeme soloa je bio velikan bubnjanja, pokojni Cozy Powell.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂