Neki kažu…
Tako kažu neki… “Nema šanse da dobiješ realan zvuk akustičnog bubnja korištenjem kompjuterskih pluginova i semplova.” Hmmm… hajde da vidimo je li to baš tako. 😏
Mislim da nema boljeg primjera za protuargument nego upotrijebiti jazz ritam, imajući u vidu zahtjevnost zabilježavanja tihih nota i nuansi, koje se izvode u compingu po dobošu.
Kvaliteta semplova
Podsjećam da su soundovi korišteni u vodećim VST pluginovima ništa drugo nego zvuci pravih, akustičnih bubnjeva, koje su odsvirali/snimili pravi bubnjari u kontroliranim uvjetima.
Snimali su naporno, te je svaka jačina udarca snimana zasebno. Kasnije je programerska ekipa razvrstala te različite jačine udaraca u različite nivoe “velocityja” u sklopu softwarea (VST pluginova). Tamo je doslovno stvar takva da što je više layera primijenjeno, i što više različitih dinamičkih nivoa je moguće “izvući” iz pojedinog elektronskog bubnja, to će “feel” korištenja “elektronike” u “akustičnu” svrhu biti realniji. Odnosno, bit će teže prepoznati da je u pitanju elektronika. A ne akustični bubanj. 🙂
Kao što sam već u više navrata pisao, osobno koristim Addictive Drums plugin u kojem uživam sve više i više. Jedan od sjajnih alata u ovom programu je i mogućnost korištenja uvrštenih MIDI zapisa, odnosno, ritmova, u vašem vlastitom DAW-u (programu za snimanje i obradu zvuka), u tempu koji vama treba za tu konkretnu namjenu.
Današnji primjer: jazz ritam
Evo jednog primjera, prije nego nastavim dalje pisati. Ovo plejajte na kvalitetnim zvučnicima ili slušalicama za što bolji doživljaj:
Ovaj jazz ritam prezentiran na snimci iznad je tvornički predstavljen u brzini od 275 udaraca u minuti (Beats Per Minute = BPM). No, ja sam ga u mom Nuendu 4 “ubrzao” na tempo od 300 BPM.
Nema šanse da dobiješ realan zvuk akustičnog bubnja korištenjem kompjuterskih pluginova i semplova.
Pravi je gušt unutar Addictive Drumsa aktivirati neku od snimki ritmova (koje su snimali profesionalni bubnjari), i potom – za vrijeme slušanja dotične snimke – mijenjati i uređivati zasebne elemente bubnjeva unutar aplikacije. Primjerice, ova je snimka zvučala POTPUNO DRUGAČIJE kad sam je pokrenuo dok je kao odabrani komplet bubnjeva bio defaultni Ludwig komplet s pripadajućim činelama.
Malo sam se poigrao soundovima i zamijenio “tvornički” bas bubanj iz tog kompleta (zamijenio sam ga 18″ DW bas bubnjem). Zamijenio sam i doboš, ride činelu i hihat. Najljepše u svemu je to što svatko od vas može “customizirati” te ritmove koristeći soundove iz AD-a koji VAMA najviše odgovaraju. Ludnica jedna koliko je svestrano i zanimljivo.
Kad god zasjednem za elektronac i Addictive Drums barem 3 sata odu kao vjetrom odnešeni…
Za daljnji rad
Da ne zaboravim… ova snimka iznad demonstrira jedan od stotina zapisa jazz ritmova iz baze ritmova Addictive Drumsa. Naravno, vi možete izabrati neki drugi stil. Npr. Rock ili Blues ili R&B ili bilo koji drugi. I potom, prolazite kroz desetine ritmova koje su snimili vrhunski bubnjari za XLN Audio (proizvođač softwarea Addictive Drums) i mijenjate i tweakate i uživate u semplovima vrhunske kvalitete.
Tko zna, možda ćete u tom igranju i učenju i sami snimiti neki ritam koji ćete potom moći prodati ekipi iz AD-a? 🙂
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂