Puno bubnjara me do sada upitalo “Koji elektronac kupiti?”. Nedavno sam primio upit preko facebooka, od sina mog dobrog prijatelja. Dečko uskoro planira početi vježbati sviranje bubnjeva. Kako bi bio u mogućnosti svirati kod kuće, njegovi će mu kupiti “elektronac” (elektronske bubnjeve). Mislim da je njegovo pitanje sjajno, pa ga prenosim u cijelosti, kao i moj odgovor njemu:
Pitanje:
Malo smo razmišljali o kupnji bubnjeva i odlučili se za električni, i došli smo na dva izbora, pa bi nam trebala pomoć od nekog iskusnijeg u odluci kojeg potencijalno kupiti.
Kandidati su:
http://www.audiopro.hr/proizvod/alesis-dm-lite-kit?idPro=15099
i
http://www.audiopro.hr/proizvod/behringer-xd8usb?idPro=16979
Bili jako zahvalni ako bi ih mogao malo proučiti koliko se to da, pa nam javiti koji bi bio bolji.
Odgovor:
Ovako, na prvu, glasam za ovaj Behringerov – mrvicu skuplji komplet, samo iz razloga što je kod njega navedeno da je (barem) snare pad dvozonski. Kod Alesisovog ne piše ništa o tome. Uz to, Behringerov komplet ima pad za bas bubanj, dok Alesisov nema. Ima samo pedalu, što može predstavljati problem s privikavanjem kad budeš sjeo za akustični komplet.
Vezano uz soundove, svakako ti predlažem da čim prije kreneš proučavati tematiku VST instrumenata, to su pluginovi za komp/laptop, koji emuliraju u svakom slučaju realnije soundove bubnjeva nego što ijedan elektronac može, uključujući i najskuplje modele na tržištu koji nerijetko koštaju i 6 – 7000 €. Nema modula elektronca koji ima toliko realne soundove koliko ima Addictive Drums, EZ Drummer, ili neki drugi VST.
Usporedbe radi, poslušaj i sam (preporučam slušanje na dobrim slušalicama ili HiFi sustavu, za što kvalitetniju analizu jednog i drugog primjera):
Ovo su soundovi iz modula najskupljeg Rolandovog elektronca TD30 KV, koji u maloprodaji košta, ni više ni manje, već gotovo 55.000 HRK!!!
A ovo je sound mog Rolanda TD6K, koji bi danas koštao ispod 5.000 HRK. Naravno, moj modul je spojen s laptopom u kojem je plugin Addictive Drums, koji košta oko 1.500 kn. Usporedi:
Na što paziti
Znači, u načelu, kad kupuješ elektronac, paziš na dvije stvari (uz, očigledno, cijenu koja ti mora biti u budžetu):
1) Da je komplet u potpunosti ispravan i da sadrži sve dijelove koje mora sadržavati sukladno uputama koje dolaze s njime, i
2) da ima što više dvozonskih padova.
Dvo (i više) zonski padovi omogućuju kasnije, kad budeš želio preći na realnije soundove (VST, koje sam spomenuo ranije) da još realnije emuliraš pravi, akustični bubanj na svojem elektroncu. Kad imaš (npr) dvozonski snare pad, znači da kad lupaš po centru pada od tišeg ka glasnijem, on će ti “svirati” od tišeg ka glasnijem semplirani sound iz svog modula (ili plugina). No, ako udariš po obruču (rimshot), onda će emulirati cijeli jedan novi spektar sempliranih soundova udaraca doboša preko obruča.
Eto, toliko za prvi put, da ne kompliciramo previše. Ja da uzimam od ova dva kompleta, odlučio bih se za Behringerov, premda Alesis glasi kao “kvalitetnija” marka all around.
Eto, nadam se da će ovo moje dopisivanje pomoći većem broju bubnjara koji se razmišljaju oko kupnje elektronca. Happy drumming! 🙂