Remo kože za bubnjeve
Devet od deset bubnjara će na spomen imena “Remo” najprije pomisliti na kože/opne za bubnjeve, i to s pravom.
Ova tvrtka proizvodi kože za bubnjeve još od 1957. godine i od svojeg početka su najveći svjetski proizvođači bubnjarskih opni, premda već dugo nemaju monopol na tržištu (konkurenti su im tvrtke kao što su: Evans, Aquarian, Attack i druge).
U međuvremenu, razvili su različite modele koža koji su postali standardi u svijetu bubnjeva. Naime, većina bubnjara zna što može očekivati od “Ambassador” modela kože, čak i bez spominjanja imena proizvođača. Istovremeno, diskutabilno je koliko bubnjara bi znalo kakva je točno koža “EQ1”, ili “Response 2” i slično.
Međutim, daleko od toga da tvrtka Remo proizvodi samo kože/opne. Oni su također proizvođači i perkusionističkih instrumenata, različitog bubnjarskog i perkusionističkog pribora, doboša, a donedavno i kompleta bubnjeva.
Remo bubnjevi
Ovo je prava misterija: kažu da na svemogućem Internetu možeš naći baš sve što te interesira, međutim, ja se trudio i trudio, ali odgovor na pitanje što je točno “acousticon“, materijal od kojeg tvrtka Remo proizvodi bubnjeve/doboše, nisam našao.
Tvrtka Remo je do nedavno nudila samo jedan model bubnjeva => Gold Crown. Ono što je interesantno jest da su ovi bubnjevi izrađeni od materijala kojeg je Remo zaštitio kao trademark pod nazivom advanced acousticon. E, sad, što je to točno, mislim da malo ljudi zna, čitajući različite izvore. Komentari i mišljenja idu od toga da se radi o materijalu po konstrukciji sličnom komprimiranom papiru, pa do toga da se u biti radi o mješavini drvenog materijala (nešto slično šperploči) koji je pritiskanjem postao iznimno gust, te ga tvornica potom u slojevima (kao i kod svih drugih bubnjeva koji su izrađeni od višeslojnog drveta) pretvara u elemente, na koje potom montira metalne dijelove i kože.
Advanced Acousticon
Proizvođač na svojim stranicama, o samom materijalu advanced acousticon piše sljedeće:
Naš novi, vrhunski materijal Advanced Acousticon, kojeg smo razvijali tijekom četiri godine, koristi visoku tehnologiju konstrukcije, možda i višu od bilo koje do sad napravljene “školjke” bubnja. Ova tehnologija koristi najbolje karakteristike drveta i unaprjeđuje ih kroz nevjerojatnu konzistentnost, koja pak omogućuje besprimjeran raspon štimanja, boju i projekciju zvuka. Neprekidni, individualni sloj materijala Advanced Acousticon je osnova gušćeg bubnja, s boljim zvukom. Uslijed njegove konstrukcije, unutar kojega su slojevi načinjeni od jednog komada materijala, ne događaju se preklapanja slojeva koji se ne slažu jedan s drugim. Sve naše školjke elemenata bubnjeva su izrađene do apsolutno preciznih i ujednačenih debljina, što sve zajedno rezultira fokusiranim i artikuliranim zvukom.
Gold Crown – konfiguracije i boje
Remo Gold Crown serija bubnjeva (meni) izgleda jako lijepo, što bi Ameri rekli “classy”. Mogla se kupiti u tri različite konfiguracije:
* Bebop
* Fusion
* European
Ovi modeli dolaze u četiri različite “boje”, odnosno 4 različita finish-a:
* Black Lacquer
* Metalized Brass
* Metalized Bronze i
* Metalized Nickel-Silver
Osobno nisam svirao na ovim modelima bubnjeva, no ovdje ću postaviti jedan video s YouTube-a, na kojem Gold Crown komplet bubnjeva zvuči, jednom rječju – sjajno.
A, kao reklamu za Remo za kraj post-a, evo jedan slatkiš za hejvi metalce: bubnjar grupe Messhuggah Tomas Haake odnedavno koristi Remo kože za bubnjeve. Više o tome na ovom linku.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂