Tko je Jimmy?
Jimmy Chamberlin je američki pedesetdvogodišnji bubnjar, najpoznatiji po svojem dugogodišnjem angažmanu s poznatom američkom alternative rock atrakcijom The Smashing Pumpkins. Prije nego je započeo raditi s tim bendom, već je bio dobrostojeći stolar. U razdoblju objave prva dva albuma “Gish” i “The Siamese Dream” Jimmy je imao problema s ovisnošću o drogama.
Ali sve ovo nije toliko važno.
Tko je Jimmy zaista?
Chamberlin je doista jedan od najboljih bubnjara u modernoj rock glazbi. Osobno me oduševljava njegov pristup bubnjarskoj dionici kao integralnom dijelu pjesme. S jedne strane stavlja sebe u prvi plan osmišljavajući pametne (a katkad i tehnički VRLO zahtjevne) dionice. S druge strane je konstantno svjestan da te dionice moraju biti odmjerene, kako bi se 100% uklopile u pjesmu.
Ovdje ću prezentirati nekoliko video zapisa iz kojih se može čuti i njegova svirka i njegova filozofija. Idući video, iz Reverb serije, predstavlja vjerojatno najkvalitetnije uloženih 4 i pol minute vašeg vremena danas – ako ste bubnjar. 🙂 Ma i ako ste muzičar, općenito. Bolji poznavatelji engleskog jezika će razumjeti Jimmyjev intervju u potpunosti. Za one koji slabije govore engleski, ispod videa sam “izvadio” neke citate iz ovog zapisa, koji se meni čine najvažnijima. Press play!
Jimmy o pristupu muzici
Danas svi znaju KAKO i ŠTO (svirati), ali nema puno ljudi koji znaju ZAŠTO rade ono što rade.
Kako postaješ stariji, tako sve više ulažeš feeling u pjesmu. Kad sam bio mlađi – kao i većina bubnjara – na prvom albumu Pumpkinsa, mislio sam: “Čovječe, ovo mi je možda jedina ploča koju ću ikad snimiti, pa bolje da na njoj odsviram sve što tehnički znam. Možda će ubrzo ovaj bend doći kraju, pa će mi barem ova ploča služiti kao “životopis”. 🙂
Vremenom shvatiš da postoji ljepota u emocijama pjesme koju praviš. To znači da ne moraš u svaku pjesmu ubaciti sve one Weather Report ritmove koje si naučio. (potom u videu slijedi primjer kakvu je dionicu Chamberlin odlučio odsvirati na pjesmi “Tonight, Tonight” – od milijun različitih mogućnosti, on je odabrao ovu).
Često prilikom osmišljavanja bubnjarske dionice, bubnjarev instinkt je pametniji od mozga.
Kad snimam pjesmu (na primjeru pjesme “Tonight, Tonight”), želim pored sebe imati tekst pjesme. Tako da – kad pjevač otpjeva “Tonight, Tonight”, ja to želim reći i na bubnju.
Često, pomoću micanja dijelova iz dionice možeš reći više, nego da u njoj ostaviš te note.
Na 3:27 videa iznad, može se čuti Chamberlinova bubnjarska dionica u pjesmi “United States” (s albuma “Zeitgeist”), koja je doista nešto fenomenalno. Bazirana je na double-paradiddle feelu.
Daljnja studija
Na YouTubeu ima puno videa sa Jimmyjevom svirkom i filozofijom, izdvojit ću još dva, koja su mi se činila super:
Ovaj video iznad je sjajan. Osim što zorno prikazuje kako izgleda bubnjarska klinika (za one koji nikad nisu bili na takvom eventu), prikazuje Jimmyja u pravom svjetlu. Vedar, prizeman, pametan, duhovit čovjek. A dionica za pjesmu “Geek U.S.A.” koju svira od 2:38 pokazuje o kakvom powerhouse bubnjaru se radi. Div s nježnim pristupom. Fantastičan.
A za ljubitelje benda The Smashing Pumpkins – i za kraj ovog posta – izdvajam live video nastupa ovog benda u Nizozemskoj 1994. godine. Jedna kamera, fokus na bubnjara, a zvuk – premda ga tonac “traži” kroz početak svirke – će se izbistriti vremenom. Pogledajte kako majstor ulazi u taj “Cherub Rock” na početku nastupa.
Svidio ti se ovaj članak? Čekiraj još članaka o meni dragim bubnjarima klikom na ovaj link!
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂