Da li vam se ikada dogodilo da ste zaboravili gdje ste ostavili ključeve od auta, a baš vam se žuri? Jeste li ikad otkrili da nemate novčanik kod sebe, baš u trenutku kad trebate platiti ono što ste odabrali kupiti? Neugodno i, u najmanju ruku, iritirajuće iskustvo. Bubnjarska oprema, odnosno, nedostatak iste u vrijeme nužnosti, također može uzrokovati probleme.
Za sve vas koji već nemate razrađenu svakodnevnu rutinu spremanja i raspremanja bubnjarske opreme, imam nekoliko praktičnih savjeta, kako neki od elemenata vaše opreme koji će vam trebati na svirci ne bi ostali na podu vaše vježbaone.
Nemojte otići na nastup bez potrebne opreme
Naravno – prva stvar za koju se trebate pobrinuti kad utovarujete svoju opremu jest da ne zaboravite nijedan važan dio koji će vam, moguće, zatrebati. Ovo možda zvuči preočito, no zasigurno će i kod vas jednom osvanuti “dan rastresenosti”. Po Murphy-jevom zakonu, to su obično dani kada su u planu najvažniji koncerti koje trebate odsvirati.
Dolazite kući s posla, morate nešto pojesti, istuširati se, utovariti opremu u auto, i biti na putu prema koncertnom prostoru za 45 minuta. Kao rezultat, odete potpuno opremljeni, no bez sjedećeg dijela vaše bubnjarske stolice. Ovo se meni dogodilo, no na moju sreću, bio je slučaj da je dvorana za nastup bila 10 minuta vožnje od moje prostorije za vježbanje.
Riješio sam problem zaboravljene opreme na način da sam sastavio listu najvažnijih stvari bez kojih ne želim doći na svirku. Ranije bih isprintao tu listu i stavio je u “pederušu”, a u novije doba 🙂 jednostavno napravim “Notes” listu u smartphoneu, koji mi je uvijek pri ruci.
Prije nego krenem na put, provjerim jednu po jednu stavku da li je sve spremljeno. Nakon toga opušteno odlazim na svirku, znajući da imam sve što mi može zatrebati tijekom svirke. Tako mogu opušteno pristupiti koncertu i koncentrirati se na ono najvažnije => nastup i interpretaciju.
Evo primjera popisa opreme koja mi treba kad je “bubanj već osiguran” od strane organizatora koncerta:
Priprema za “Plan B”
Čak i kad spremite svoju “regularnu” opremu i krećete na svirku uvjereni da imate sve što vam treba, a imajući u vidu da organizator “osigurava bubanj na bini”, može ispasti cijeli sijaset situacija koji će pretvoriti situaciju iz “očekivane” u neugodnu i problematičnu.
Rezervni doboš
Trebali biste biti spremni prilagoditi se problematičnim situacijama. Npr. ukoliko imate rezervni doboš, a imate mogućnosti (čitaj: mjesta u autu) ponijeti ga na gažu, ponesite ga. Ukoliko vam npr. usred koncerta pukne koža na dobošu, rezervni će vam teško poslužiti ako ste ga ostavili doma.
Rezervne kože za bubnjeve
U takvim situacijama se potrudite barem ponijeti rezervnu kožu za doboš i za kasu (bas bubanj). Tu će vam najbolji odabir biti koža dimenzije 22″, osim ukoliko imate informaciju da će na bini biti veća ili manja kasa. To su najvažniji dijelovi kompleta bubnjeva, gdje ako vam tijekom nastupa pukne koža, teško ćete moći “kompenzirati” jedan od ta dva elementa do kraja pjesme (a kamoli do kraja koncerta), ukoliko nemate rezervni element ili kožu.
Ne mogu zamijeniti kožu dovoljno brzo!
Ako se brinete oko “kako ću ja zamijeniti kožu na bini, treba mi puno vremena za to?“, vjerujte, kad vidite kako vas gledaju ostali članovi benda, tonac i nestrpljiva publika koja je platila kartu, NAUČIT ĆETE brzo mijenjati kožu na dobošu ili bas bubnju. 😉 To je intenzivno, ali vrlo korisno iskustvo.
Što s tomovima?
Po pitanju koža za tomove, naravno, postoji i mogućnost da koža na jednom od tomova pukne, no osobno, vrlo rijetko nosim kože za tomove. Naime, ako koža na tomu i pukne, mogu: a) koristiti preostale tomove, b) na tomu s puknutom kožom mogu jednostavno okrenuti element naopako i svirati na rezonantnoj koži. Na koncu konca, naučen sam svirati na način da, ukoliko situacija baš zahtijeva, nijednom ne odsviram nijednu notu na tomovima, i nitko neće zamijetititi ništa problematično. 🙂
Gaziš po njoj, a tako je bitna
Rezervna pedala za bas bubanj je iznimno važna stvar. Ako vam usred svirke (kao što se meni jednom desilo – srećom – na tonskoj probi) popusti neki šarafić i pedala jednostavno “padne” i postane neupotrebljiva – imate problem. U koncertnim uvjetima, kada je vrlo često na bini užasno mračno, sumnjam da će itko imati strpljenja i sreće naći šarafić koji je u međuvremenu odletio tko zna gdje. Meni se desilo ovo na pedali Pearl Powershifter Eliminator (vidi sliku ispod). Ona ima 3 (?!?) različite dimenzije šarafa i, samim time, tri različite dimenzije inbus ključeva za podešavanje svih tih šarafića. Vjerujte, ne želite se time baviti u slučaju nužde, za vrijeme nastupa. Puno je lakše jednostavno skinuti s bas bubnja neispravnu pedalu, i montirati rezervnu.
Ključ je ključan
Nemojte zaboraviti bubnjarski ključ. Interesantno je koliko sam situacija vidio, u kojima su me drugi bubnjari (na festivalima) molili da im posudim ključ. Ključ je iznimno važna stvar.
Kod mene je stvar i kompliciranija nego što je uobičajeno, obzirom da posjedujem Sonor Designer bubnjeve. Na njih su tvornički montirani vijci za natezanje koža na tomovima i dobošu, koji umjesto uobičajene kvadrataste glave imaju okruglu glavu s prorezom u sredini. Samim time, uvijek sa sobom nosim specijalni dvonamjenski ključ za bubnjeve. On je prilagođen mom bubnju, a istovremeno i većini drugih modela bubnjeva.
Pa zar se i to događa?
Također, nemojte zaboraviti torbu s palicama. Prilikom jednog nastupa na jednom garage rock festivalu u Mariboru, neki skandinavski bubnjar me molio da mu posudim palice, jer je on svoje zaboravio. No comment. Međutim, očito – događa se.
Tepih, traka, alat
Preporučam da, pogotovo ako vozite bubanj svojim vozilom, u prtljažni prostor stavite kao podlogu neki manji tepih ili tepison. Vrijedit će vam zlata u situacijama gdje dolazite na binu na kojoj se nalazi bubanj na podu od mramora ili metala i sl.
Ukoliko vas ne zabavlja stalno lovljenje bas bubnja i vuča istog prema sebi za vrijeme svirke, nosite tepih sa sobom. Organizatori u 99% slučajeva ne znaju da je to neophodan dio “inventara” kojeg moraju priskrbiti ako već najavljuju da je “bubanj na bini”.
Provjerite imate li onu “armaturnu traku” u torbi, ona će vam dobro doći za više potencijalnih namjena. Od last-minute demfanja elemanata bubnjeva, do lijepljenja i pričvršćivanja svega što vam zatreba na bini. Vjerojatno će trebati i vašim kolegama iz benda u nekim situacijama.
Ne bi bilo loše imati u autu uvijek neki sitni alat. Barem križasti i ravni šrafciger/kacavidu/odvijač, i kliješta. Ako vama i ne bude trebao taj alat, trebat će vašem gitaristu. 🙂 A moguće je da ćete ustrebati nešto pritegnuti ili odvidati. Koliko vam se puta desilo da trebate promijeniti setup stalka za činelu, a bubnjar prije vas je zategao leptir vijak kao sivonja i ne ide, pa ne ide…
Finalne provjere prije odlaska doma
Naravno, nakon što nastup prođe kako treba, bubnjarska oprema se treba vratiti kući. Stoga, analogno procesu pripreme opreme za nošenje na svirku, sve aspekte provjere odradite i prilikom utovara u vozilo nakon koncerta. Nema ništa gore nego kad dobijete honorar od € 100 za svirku, a pedala koju ste zaboravili na bini košta € 200. Šta će reći žena na to? 🙂 🙂
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂