Za one koji ne znaju, Elvin Jones (1927. – 2004.) je bio i ostao jedan od najvećih i najvažnijih jazz bubnjara svih vremena.
Elvin je svirao s Miles Davisom, Wayne Shorterom, Charles Mingusom, Bud Powellom. Svirao je i s desetinama drugih jazz velikana, no vjerojatno će ostati najviše izražen njegov rad s John Coltraneom. S Coltraneom je svirao od 1960. do 1966., kao član John Coltrane Quarteta.
Brojni su jazz bubnjari ostavili dubok trag u glazbenoj povijesti, no meni osobno je Elvin, uz Art Blakeya, najdraži jazz drummer.
Elvina karakterizira vrlo melodična svirka s majstorskom lakoćom muziciranja, inteligencijom i strašću. Elvin je uvijek naglašavao da svoje soloe bazira na glavnoj melodiji kompozicije, te se njegovo fraziranje može relativno lako pratiti ukoliko se tijekom njegovog soliranja probamo koncentrirati na glavnu melodiju aranžmana.
Osobno mi je u Elvinovom fraziranju vrlo zanimljiva činjenica da se njegove fraze “protežu” kroz nekoliko taktova, i ne moraju obavezno započeti ili završiti na prvoj dobi takta.
Elvinove fraze
Prikazat ću vam jednu “klasičnu” Elvinovu majstoriju kombiniranja različitih ritmičkih uzoraka kroz koje formira svoju trademark frazu.
Na početku video zapisa, kratki motiv koji traje šest 3/4-tinskih taktova sviram 4 puta (da vam bude jasnija fraza). Ispod video zapisa ćete naći i notni zapis ova tri takta koje sam spojio u jedinstvenu frazu u snimci ispod.
Elvin Jones – Black Nile solo
Nakon toga, snimka se nastavlja Elvinovom solo dionicom, koju sam odsvirao prema notnom zapisu (naći ćete je ispod videa) grandioznog John Rileya, jednog od najkvalitetnijih drum mentora današnjice. Naravno da je nemoguće realizirati transkripciju koja je 100% pogođena, obzirom da je nemoguće zapisati “feel” izvedbe, a znamo da svatko ima svoj.
Ovaj solo od 32 takta pripada fantastičnoj kompoziciji “Black Nile“, s fenomenalnog albuma “Night Dreamer” Wayne Shortera, koji je snimljen 1964.
Kao što možete vidjeti pri vrhu notnog zapisa ovog soloa, on je u originalu sviran na vrtoglavih 208 BPM. Ja ga sviram na 175 BPM, što samo po sebi nije lako izvesti. Pokušajte i uvjerite se i sami:
Trotaktni motiv s početka snimke iznad:
Notni zapis solo dionice Elvinovog soloa u pjesmi “Black Nile”:
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂