Posljednji post u 2013. i, istovremeno, zadnji post u ovom mom serijalu Kako početi svirati bubnjeve: organizacija vježbanja tijekom sat vremena dnevno.
Kako početi svirati bubnjeve – sat vremena dnevno
Najprije, da razjasnimo jednu stvar => SVATKO, ali SVATKO može odvojiti sat vremena dnevno za sviranje bubnjeva.
Naravno, tu se postavlja pitanje prioriteta – ukoliko je čovjeku prioritet vrtlarstvo, a istovremeno radi svaki dan 8 sati + sat vremena na posao i s posla, naravno da mu ne preostaje ni vremena ni energije za vježbanje bubnjeva.
Prvi odgovor za sve koji pitaju Kako početi svirati bubnjeve je: ulaganjem puno dobre volje, ljubavi i VREMENA.
Jedan od meni dražih bubnjara ekstremnog stila, Derek Roddy, je više puta izjavio: “NEMA PREČACA = ako želite naučiti dobro svirati dva bas bubnja, morate uložiti deset godina naporne vježbe“.
Video u kojem Derek Roddy daje zlata vrijedne savjete i filozofiju vježbanja sviranja bubnja:
Ovdje ćemo za primjer uzeti sat vremena dnevno za vježbanje sviranja bubnjeva, što bi trebao biti cilj SVIMA nama bubnjarima – i manje iskusnima i iskusnijim bubnjarima. (a to je zato što ne postoji bubnjar koji umije svirati SVE).
Raspodjela sat vremena za vježbanje bubnjeva
Svima preporučujem sustav vježbanja kojeg sam usvojio od gospodina Phila Solomona, mog britanskog tutora, bubnjarske “enciklopedije” i sveznadara. 👨🏫
Sat vremena podijelite u 6 desetominutnih cjelina:
Prvih deset minuta = Zagrijavanje
Zagrijavanje je OBAVEZNO. Postoji fizikalni i psihološki razlog zašto je obvezno zagrijati se prije kretanja u glavni dio vježbanja:
* ako se ne zagrijete, postoji mogućnost da tehnički nećete moći izvesti ono što inače možete i na što ste navikli, pa nećete sukladno tome ni moći napredovati, kad ne možete odsvirati ni ono što smatrate da ste savladali.
* ako, uslijed nezagrijanosti, ne možete izvesti ni ono što smatrate da znate, to djeluje nemotivirajuće, i tek tada se događa glavnina problema u glavama bubnjara: počne se izvoditi gluposti na bubnjevima, samo da bi sami sebe uvjerili da mi znamo i možemo, a to je veliki gubitak vremena, uzrokovan psihološkom zadrškom, obzirom da smo izgubili samopouzdanje, a sve zbog nezagrijanosti.
Zagrijte se, najbolje, uz 10 minuta vježbanja tzv. rudimenata.
Rudimenti su osnovne tehničke vježbe za bubnjare, kojima vježbate uzorke (patterne) rasporeda udaraca rukama (primjenjivi su i na noge). Ti osnovni patterni se mogu kombinirati na nebrojeno puno načina kako biste kreirali vlastiti muzički izričaj.
Prema američkoj udruzi P.A.S. (Percussive Arts Society) postoji 40 bubnjarskih rudimenata. Na slici ispod prikazujem samo neke od njih.
Neki važni bubnjarski rudimenti (L = lijeva ruka, R = desna ruka):
Kao što vidite, rudimenti su zapisani notama, baš kao što su informacije u ovom postu napisane slovima.
Pri sviranju rudimenata, toplo savjetujem vježbanje s metronomom: time ne samo da ćete se zagrijavati, već ćete i vježbati točnost/preciznost plasmana udaraca.
Drugih deset minuta = Vježbanje čitanja nota
Drugih 10 minuta vaše vježbe iskoristite za vježbu čitanja nota, pod čime mislim na kompleksnije vježbe koje uključuju sva četiri uda (ne samo ruke).
Vježbajte polako i u sporom tempu: najprije bez metronoma, pokušajte pohvatati o čemu se radi u notnom zapisu i gdje pada koji udarac. Potom, nakon što ste uvježbali dani pattern u sporom tempu, probajte ga odsvirati malo brže. Pa još malo brže, i tako do maksimalne brzine izvođenja koja vam je ugodna. Tu stanite – to je vaša granica.
Primjer (za početnike) kompleksnijeg notnog zapisa:
Trećih deset minuta = Vježba s metronomom
Treće desetominutno razdoblje iskoristite za uvježbavanje patterna kojeg ste usvojili ranije tog dana, i sviranje tog patterna s metronomom. Podesite najprije metronom na jako spori tempo, npr. 60 BPM, i onda vježbajte jednu minutu na tom tempu i stalno pazite da vježba bude odsvirana točno. Potom, podignite tempo na 70 BPM, pa zatim, nakon jedne minute vježbe, na 80 BPM itd.
Četvrtih deset minuta = Vježbanje koordinacije lijevom nogom
Dešnjaci: vježbajte lijevu nogu. Ona ne služi za to da je odmarate na pedali za hi-hat. Počnite najprije sa sviranjem četvrtinki na pedali za hi-hat činele s njom, dok ostalim udovima držite jednostavni backbeat.
Savjet za početnike: Na metronomu postavite tempo od 120 BPM. Zatim, desnom rukom svirajte četvrtinke po ride čineli. Desnom nogom svirajte bas bubanj na prvu i treću dobu, a lijevom rukom svirajte po dobošu na 2. i 4. dobu. Potom pokušajte ubaciti i lijevu nogu, pritiščući hi-hat pedalu na svaku dobu (lijevom nogom ćete svirati note u isto vrijeme kada i desnom rukom po ride čineli). To je početak. Neće ići lako, jamčim. Ali trudite se, i uspjet ćete. A kad uspijete, slobodno budite sretni jednu minutu, a onda imam drugu vježbu za vas. 😋
Nakon što savladate ovu prvu vježbu iznad probajte svirati istu ovu vježbu, izuzev s lijevom nogom. Lijevom nogom pritišćite svaku drugu osminku u taktu (laički rečeno, svirajte lijevom nogom “u kontri”). Ovo će biti malo teža vježba, ali ako ustrajete, uspjet ćete i to u relativno kratkom vremenu.
Neki bubnjari, kao što je Tommy Campbell, su vremenom rad lijevom nogom doveli do savršenstva:
Petih deset minuta = Vježbajte desnu nogu
U načelu, vrhunski bubnjari zastupaju tezu da bismo svi, u idealnom svijetu, morali nogama znati svirati isto ono što znamo rukama. Tome trebamo težiti svi.
Kako bismo to bili u mogućnosti postići jednog dana, moramo vježbati rad na pedalama. Probajte svirati četvrtinke, osminke, i šesnaestinke u različitim brzinama. To je sjajan način za vježbanje izdržljivosti i konzistentnosti desne noge.
Zadnjih deset minuta = najzabavniji dio: vježbanje uz vaš omiljeni bend
Zadnjih deset minuta iskoristite za vježbanje sviranja uz vaš omiljeni bend. Pokušajte pohvatati sve note koje svira bubnjar na originalnoj snimci, a slobodno si dajte i oduška (zadnjih deset minuta vježbanja bi trebali biti slobodniji, a u tome ćete moći odmah primijetiti i napredak proizašao od vježbanja iz tog dana).
Slobodno otvorite YouTube i pokušajte svirati uz npr. “Back in Black” grupe AC/DC, to je sjajna vježba za groove:
Ovo su samo neke od sugeriranih segmenata vježbe, ima ih nebrojeno. Pretpostavljam da ste uočili da sam zastupnik teze da velika većina bubnjarskih vježbi uključuje i metronom.
Svakako sugeriram sistematizirani pristup vremenu za vježbanje, jer je to jedini jamac napretka. Jedan sat je iznimno kratko vrijeme – proleti začas, a glavna opasnost i “mamac” za vaše vrijeme je “tandrkanje” po bubnjevima – sviranje onoga što već znate i bjesomučno “soliranje” po bubnjevima.
Ali – zašto biste trošili svoje dragocjeno vrijeme na ono što već znate? VJEŽBAJTE NAJPRIJE ONO ŠTO NE ZNATE. To je uvijek pravi odgovor na pitanje Kako početi svirati bubnjeve.
Sretno u vježbi i sve najbolje u 2014. godini vam želi vaš Sale. 🙂
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂