Uvod
Metronom je jedan od najvažnijih alata za učenje sviranja bubnjeva. Ovo je iz razloga što je glavni zadatak sviranja bubnjeva pratnja ostalih glazbenika, i to što točnije držeći ritam.
Neki glazbenici će reći da se bubnjari dijele u dvije skupine. Čvrsti (oni koji kvalitetno i točno drže ritam, nekad će se reći i da su to bubnjari “s groove-om”). Druga skupina su “šlampavi”, odnosno oni koji ispadaju iz ritma, ili im se događa da neplanski (ali čujno) ubrzavaju ili usporavaju ritam tijekom sviranja. Kako bi se taj neželjeni efekt spriječio i kako bi i vas nazivali “čvrstim/solidnim bubnjarem”, ako već niste – počnite svakodnevno koristiti metronom u vježbi. A kasnije, nakon što se na njega priviknete, i na nastupima. Ukoliko nemate prirodno urođen smisao za ritam, svi vaši kolege muzičari će itekako znati cijeniti taj vaš potez.
Čemu služi metronom?
Postoji dvije različite vrste metronoma: mehanički i elektronski, te brojni modeli unutar obje vrste.
Inače, ovaj elektronski metronom sa slike iznad je bio moj prvi metronom, kojeg sam kupio 1995. godine. Koristim ga i dan danas za kućnu upotrebu. 🙂 Nikad neću zaboraviti. Kupio sam ga u “Technomusic-u” u Trstu i platio ga 20.000 talijanskih lira. Jaoooo, uspomene…. no, hajdemo natrag na temu.
U principu, svi metronomi su dizajnirani za obavljanje iste funkcije. Emitiranje zvučnog (a katkada i vizualnog i osjetilnog) signala kojim metronom označava broj udaraca u minuti (BPM = Beats Per Minute).
Pojednostavljeno rečeno, ako za primjer uzmemo mjeru 4/4 (četvero-četvrtinska mjera), metronom će emitirati zvuk na svakoj od doba iz te mjere.
Elektronski metronomi
Elektronski metronomi se dodatno mogu podesiti na način da emitiraju i dodatne vrijednosti nota. Npr. osminke u 4/4 mjeri – na način da prvu dobu emitira s naglaskom, a preostale osminke u toj mjeri bez naglaska. Ovo je vrlo korisno kad podesite neki vrlo spori tempo (npr. 50 BPM), obzirom da dosta vremena prođe između četvrtinki. Pa, ako si želite olakšati život, nudi vam se i ta opcija.
Moj glavni metronom je Boss DB-90. Ozbiljan “komad” opreme, koji u sebi ima i pretpojačalo, te ga se, uz sve funkcije kvalitetnog metronoma, može koristiti i kao uređaj za monitoring (što često i eksploatiram!). Nadalje, može se koristiti kao sprava za vježbanje s Roland elektronskim pad-ovima (mjeri točnost udaraca i vrijeme koje prolazi između njih) itd. itd.
Aplikacije za pametne telefone
U moderno doba, nude se i brojne aplikacije za mobilne uređaje (smartphones i tableti). Među njima se nalaze i vrlo kvalitetne aplikacije za metronom. Eto, ja sam baš jučer s AppStore-a downloadao besplatnu aplikaciju Pro Metronome, koja nudi sve što vam treba od metronoma.
Ova aplikacija, baš kao i ranije opisani i prikazani Boss DB-90 ima jednu, za mene vrlo važnu, funkciju. To je mogućnost “real time tap-in” opcije, gdje jednostavno udarate prstom po “tap” ikonici nekoliko puta dok vam aplikacija ne prikaže točan tempo kojeg udarate. Potom stisnete ikonu “Play”, a on nastavlja sam “udarati” u tom tempu. Vrlo korisno u slučajevima gdje npr. vaš basist započne pjesmu, a vi niste sigurni koji tempo točno on svira. Jednostavno udarate po “tap” ikoni u tempu kojeg basist drži, i za sekundu-dvije vaš će smartphone moći nastaviti sam držati baš taj tempo, a potom i vi na bubnjevima.
Možda ovo sve skupa zvuči prekomplicirano za početnike. No važno je napomenuti da vam nije potreban bend za učenje bubnjeva, ali metronom jest! Čak i tijekom učenja najosnovnijih ritmova i rasporeda udaraca (i onda kada koristite samo ploču za vježbanje = practice pad), vježbajte s metronomom. Nitko vam neće prigovoriti da ste “pretočni”. No, većina će vam prigovoriti ukoliko niste točni u držanju ritma.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂