Uvod
U prvom dijelu serijala “Kako početi svirati bubnjeve” pisao sam o terminologiji/nazivlju elemenata bubnjeva i najvažnijih činela.
U ovom postu ću se fokusirati na značaj pravilnog odabira i držanja bubnjarskih palica. Premda možda, na prvu loptu, ovo zvuči prozaično i većina bubnjara početnika će pomisliti “Što će mi to? Kao da ne znam uzeti palice u ruke…“, no radi se upravo o tome da, kao i kod svih drugih alata, tehnika držanja i rukovanja alatom određeni posao čini više ili manje teškim, i (još važnije) više ili manje uspješnim.
Jeste li ikada sjekli drva sjekirom? Oni koji nisu, možda će pomisliti da tu nema neke nauke, jer to mogu svi – je li tako? E, pa baš i nije. 🙂 Uzmite dva čovjeka iste fizičke konstitucije, dajte im istu sjekiru i ista drva. Pod pretpostavkom da prvi nema razvijenu tehniku cijepanja drva, a drugi ima, prvi će se svojski namučiti, boljet će ga svaki mišić i nacijepat će pola m², dok će drugi u isto to vrijeme bezbolno odraditi barem duplo više posla.
Ista je stvar i kod bubnjanja. Tehnika držanja palica je, premda poprilično individualna, neobično važna za uspješno bubnjanje.
Odabir marke palica
Za početak, treba spomenuti da bubnjarske palice nisu jedini bubnjarev alat. Tu su još i metlice, te dodatna “oruđa” kao što su (koristit ću engleske nazive, jer ni ne znam postoje li hrvatski prijevodi) mallets, rutes, rods itd.
No, ovog puta ćemo se koncentrirati samo na palice, obzirom da su najčešće korišteni bubnjarski “ručni alat”.
Na tržištu se nalaze doslovno deseci različitih proizvođača palica (i tu se referiram samo na one globalno poznate). Puno mladih bubnjara me pitalo “Koje su najbolje palice? Zildjian? Vic Firth? Vater?” Premda im nisam dao odgovor kojime bi oni bili zadovoljni (jer ljudi postavljajući tako jasno formirano pitanje, obično žele i jasan A/B odgovor), uvijek ponavljam isto: ne postoji jedan najbolji proizvođač palica. To što ja trenutno koristim Vater palice, model Power 5A, ne samo da ne znači da su to apsolutno najbolje palice na svijetu, već sa 100%-tnom sigurnošću mogu reći da taj model neće odgovarati svim bubnjarima.
Što se tiče odabira proizvođača, smatram da ne treba previše vremena gubiti na uvjeravanje o kvaliteti ovog ili onog proizvođača. Naime, svi svjetski proizvođači i jesu svjetski iz razloga što je odnos kvalitete i cijene njihovog proizvoda uspio kroz vrijeme prikupiti dovoljan broj poklonika. Zbilja nećete pogriješiti ako se, umjesto za Pro Mark, odlučite na Vater ili Zildjian palice. Možda bi bilo najbolje dati savjet da proanalizirate situaciju u vašem omiljenom dućanu glazbene opreme i zamolite prodavača da vam da u ruke isti model palica (npr. 5A) različitih proizvođača, pa možete na licu mjesta odlučiti koji od njih VAŠIM rukama najbolje paše. Naravno, posvetite pritom pažnju i cijeni palica.
Odabir modela palica
Postoji veliki broj modela bubnjarskih palica. Posjetom na website bilo kojeg od značajnijih proizvođača, npr. Zildjian, Vater, Vic Firth itd. uočit ćete iznimno velik raspon ponuđenih modela.
Modeli palica se razlikuju po nekoliko performansi, kao što su:
- drvo od kojeg su palice izrađene
- debljina i težina palica
- “vrat” palica (dužina i oblik)
- vrh palica
Drznuo bih se bubnjare početnike fokusirati samo na 3 modela pri početku odabira modela palica:
- 5A = priznat kao “najuniverzalniji” i najkorišteniji model;
- 5B = hajdemo ga nazvati “rockerskim” modelom, obzirom da je vrlo debeo i poprilično težak u ruci;
- 7A = hajdemo mu dati ime “jazz model”, obzirom da je tanji i lakši od iznad navedenih modela.
Probajte sva tri ovdje navedena modela palica i odaberite onaj koji se vama čini da vam najbolje odgovara. Prilikom početka učenja sviranja bubnjeva, vrlo je važno da odaberete onaj model koji vam najviše bude odgovarao. Odobno preporučujem 5A početnicima, obzirom da je dovoljno lagan za relativno lagano učenje brzine udaranja, a istovremeno je poprilično izdržljiv u kontekstu pucanja.
Izdržljivost palica
U načelu, postoje dva osnovna općeprihvaćena načina držanja palica:
- tzv. matched grip (obje ruke na jednak način drže palice)
2. tzv. traditional grip (lijeva ruka drži palicu drugačije od desne)
Odluka o odabiru tehnike držanja palica je potpuno na vama. Nema bolje ili lošije metode. Sviranje traditional grip metodom nudi mogućnost lakšeg izvođenja nekih tehničkih figura na setu bubnjeva, ali vrijedi i obrnuto!
Svakako je važno da palice držite onako kako je prikazano na slikama iznad: nakon što uzmete palice u ruke, nekoliko centimetara dna palice će “viriti” ispod vaših šaka i to je OK, tako treba biti. Vremenom, dok budete učili tehniku sviranja bubnjeva, razvijat će se kroz eksperimentiranje i vaše držanje palica, pa će neki bubnjari težiti tome da prime palicu malo bliže sredini palice, a neki će palicu radije držati pri samom dnu, kao što ih, npr. držim ja na ovoj slici. 🙂
Toliko za ovaj put, idući edukativni post će biti o učenju osnova koordinacije nogu i ruku. Pozdrav iz Pule!
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂