Kao i većina bubnjara koje poznajem, mogu priznati da sam kroz godine potraćio jako puno vremena koje sam koristio za vježbanje bubnjeva.
Nakon godina i godina iskustva, međutim, upravo zbog svjesnosti da radim na nepraktičan način, mislim da sam uspio doći do nekoliko načina kojima optimiziram vlastito vrijeme za vježbu, s najvećim povratom.
Ovom prilikom bih želio podijeliti neke od mojih metoda s vama.
Vježbanje pjesmi
Veliki broj bubnjara vremenom izgubi nit glavne svrhe vježbanja sviranja bubnjeva. Moje je mišljenje da je za bubnjara jedna od najvažnijih stvari da zna svirati pjesme, i to puno njih.
Koju korist imate što ste stekli vrhunski groove, nestvarnu neovisnost svake ruke i noge, brzinu svirke i razne trikove, ako ne znate svirati konkretne pjesme? Sjećam se prigode kad mi je jedan odličan “tehničar” na gitari, na moje traženje da svira neke konkretne pjesme, on krenuo s riffom, da bi nakon 5 sekundi prešao na solo. Kad sam ga pitao “Zašto nisi odsvirao cijelu pjesmu?”, odgovor je bio “Pa, preskočio sam dosadni dio.”
O tome pričam ovdje.
Praktički svaka glazbena situacija u kojoj ćete trebati primijeniti svoje bubnjarske vještine će biti već općepoznati okvir za svirku svim glazbenicima koji vas okružuju u tom ambijentu. Trebao bi biti poznat i vama.
Jedini izuzetak od ovog pravila koji mi pada napamet je bubnjarski solo, koji, budimo iskreni, znaju cijeniti samo drugi bubnjari. Ostalim ljudima su u većoj ili manjoj mjeri živa dosada.
Nakon svega ovog navedenog, ne mogu dovoljno naglasiti važnost znanja sviranja velikog broja pjesama različitih glazbenih stilova.
Metoda podsvjesnog učenja
Ako smo se složili da ćemo u ovoj prilici diskutirati o učenju sviranja pjesama kao glavnom cilju, probajmo razmotriti opciju učenja pjesama iz perspektive drugačije od uobičajene.
Naslušanost
Najprije provedite značajno vrijeme SLUŠAJUĆI pjesmu koju želite naučiti svirati, prije nego sjednete za bubanj i pokušate je svirati. Neka vam se pjesma ureže u podsvijest. Ovo je iznimno važno! Većina bubnjara pokušava svirati (samo) pjesme svojih omiljenih bendova i prije nego ih zaista razumiju.
Nemojte da vas zavara prividna jednostavnost određene pjesme. Samo zato što razumijete što bubnjar svira u određenoj pjesmi, ne znači automatski da ćete vi to znati odsvirati kako treba. Upijte glazbu. Podsvjesno je “naučite napamet”.
Korisnost kompilacija za vježbanje bubnjeva
Osobno sam naučio (a i dalje znam većinu njih) gomilu pjesama koristeći metodu o kojoj ovdje pišem. Najprije bih sastavio kompilacije različitih rock, blues, funk i jazz “standarda”. Potom bih si “vrtio” te pjesme za vrijeme vožnje, ili dok bih radio neke druge mentalno nezahtjevne stvari (kopanje u vrtu, košnja itd.)
Dok bih na taj način slušao glazbu koju sam si snimio, na određeni način bih programirao vlastiti mozak, “skladišteći” te pjesme, kako bih ih kasnije mogao “izvući iz rukava” kad situacija pita.
Osobno iskustvo
Sjećam se kad sam prije par godina bio pozvan odraditi prvi (u nizu) nastup sa cover grupom Big Wave iz Rovinja. Imao sam zadatak u roku od samo par tjedana, sa samo dvije probe prije nastupa, odsvirati repertoar od dvadeset+ pjesama. Dečki su pokazali veliko razumijevanje i toleranciju, a ja sam sa svoje strane morao dobrano “zagrijati stolicu” kako bih opravdao povjerenje.
Svirali su se većinom standardi – od “Basket Case” grupe Green Day, do domaćica. Ja poznajem sve te pjesme od ranije i jedino što mi je preostajalo kako bih savladao toliko glazbe u tako kratko vrijeme (ne zaboravimo da uz bubnjanje s nekoliko bendova, ja imam i redovni posao s prosječno 9-satnim radnim vremenom, dodatni “hobi” uzgajanja maslina, te tročlanu obitelj s kojom također valja provoditi vrijeme), jest usvojiti taj materijal metodom koju ovdje opisujem.
Kasnije, kad je na probi (a potom i na koncertu) netko najavio iduću pjesmu, mogu reći da sam kvalitetno pokrio tu priču i odradio zadatak uz pomoć “šalabahtera”.
Da se razumijemo => ja ovdje ne kažem da ja te pjesme nisam vježbao prije proba s bendovima. Itekako jesam – samo želim reći da sam spomenutom metodom optimizirao korištenje vremena, koje bi u suprotnom bilo bačeno u vjetar. Barem iz muzičarske perspektive.
Ravnomjerni pristup u “skidanju” pjesama
Prilikom “skidanja” bubnjarskih dionica treba imati na umu da se većina pop/rock standarda sastoje od nekoliko kitica i refrena, koji se obično ponavljaju nekoliko puta tijekom pjesme. Istovremeno, pjesme sadrže i tzv. “most” (eng. bridge). To je svojevrsna modulaciju ili aranžmanski prijelaz koji se događa samo jednom u većini pjesama.
Samim time, koristeći zdrav razum i osnovnoškolsku matematiku, možemo doći do zaključka da ćete, tijekom prosviravanja materijala, odsvirati “most” par puta, a kitice i refrene barem tri ili četiri puta češće. Ova logika vam daje i naslutiti zašto su “mostovi” često najslabija karika po pitanju kvalitete izvedbe velikog broja bendova.
Iz tog razloga ja indirektno na probama vrlo često inzistiram da se stavlja naglasak baš na tim pasažima, a preporučam i vama isti pristup. Na taj način ćete ravnomjerno “pokriti” sve dijelove pjesama.
Sastavljanje repertoara
Važna stvar, posebice za bubnjare koji žele svirati u cover bendovima (grupama koje sviraju poznate tuđe pjesme): svaki glazbeni stil sadrži neke osnovne pjesme koje su povezane sa tim stilom, i koje publika najčešće traži. To su tzv. “klasici” ili “standardi” tog glazbenog stila. Bilo bi pametno istražiti koje su to pjesme u glazbenom stilu kojeg vi želite svirati.
Jedan od poznatijih rock standarda je pjesma “Jumpin Jack Flash” grupe The Rolling Stones:
https://youtu.be/a6lJ071MeKA
Ovo ćete saznati relativno lako, ukoliko pitate za mišljenje druge muzičare i/ili odradite malo istraživanja na svoju ruku. Kad-tad ćete se naći u situaciji da ćete trebati svirati te pjesme. A tada će vam biti drago što ste svojevremeno odvojili vremena da ih naučite.
Tehnika sviranja bubnjeva nema puno smisla ukoliko niste u stanju svirati “breakove” ili naglašavati sinkopirane udarce sinkronizirano s ostatkom grupe. Nikoga u bendu neće ni zanimati ni impresionirati iz koje ste knjige za bubnjeve učili svirati kroz cijele dane. Njih će samo zanimati znate li vi ili ne znate svirati pjesmu koju oni sviraju.
Razbijanje na sastavne dijelove
Identificiranje problema
Koliko puta vam se dogodilo da svirate određenu pjesmu i dođete do dijela kojeg ne možete odraditi tečno? To je tzv. “crvena zastavica”. Tamo trebate stati i rastaviti taj dio na sastavne dijelove, prije nego nastavite dalje s pjesmom. Moguće da se radi o koordinaciji noge kojom svirate bas bubanj, ili o ghost notama na dobošu. A možda su u pitanju neke ritmičke figure koje jednostavno ne kužite iz prve.
O čemu god se radilo, pjesma će vam sama reći na čemu trebate još raditi. Vi samo morate biti otvoreni za takav pristup. Specificirajte problem, identificirajte što vam točno zadaje muke i koncentrirajte se na rješavanje tog problema.
Skini notu po notu
Postoji velika razlika između doslovnog skidanja pjesama i sviranja čega god vam padne napamet preko linija ostalih muzičara. Ono što vam preporučujem da svakako napravite je da najprije doslovno skinete svaku notu kako je odsvirana u originalu. Takav će vam takav pristup dati naslutiti ZAŠTO je bubnjar grupe čiju pjesmu pokušavate odsvirati odlučio odsvirati baš tu dionicu na tom mjestu.
Jamčim da su svi veliki svjetski bubnjari u nekom periodu svojeg života doslovno skidali pjesme: ritam po ritam, prelaz po prelaz, dio pjesme po dio pjesme. Govorim o ozbiljnom i napornom radu, koji iziskuje vaš 100%-tni fokus. Ali to je JEDINI način kako ćete razviti “uho”, po kojemu će vas potom poštivati ostali glazbenici i koji će tada željeti raditi s vama.
Čitanje nota
Iz ovog razloga je, kao što uvijek volim reći, važno znati čitati note. Ako ne znate čitati note, bolje vam je da razvijete uši kao slonić Dumbo. Jer ćete se samo na njih moći osloniti prilikom skidanja pjesama, kako biste ih uspjeli usvojiti u razumno kratkom vremenu.
U ovom videu, skidam fraze Elvina Jonesa + jedan cijeli njegov solo, isključivo čitanjem nota. Slušao sam taj solo više puta i nema teorije da bih ga uspio skinuti doslovno da nisam imao notni zapis:
Nakon što uspješno “skinete” pjesmu doslovno, notu po notu, imat ćete priliku “iskriviti” ili dopuniti, ili na neki drugi način izmijeniti originalnu izvedbu kako god vama i vašem bendu najviše odgovara. No, za prvu ruku, skidajte original.
To je sve za prvi dio ovog mog posta; uskoro ću objaviti i drugi dio. Nadam se da ćete naći moje ideje korisnima.
Napomena: postoji mogućnost da ćeš ispod uočiti plaćeni oglas. Ako želiš pomoći uredniku da pokrije troškove svog vremena za održavanje ovog bloga, klikni na oglas ispod. Tebi lako i besplatno, a meni koristi. Win win situacija. 🙂